Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Brak powodów do optymizmu

Recommended Posts

Do najnowszej Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych prowadzonej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) nie dodano żadnego gatunku, który wyginął. Liczebność wielu gatunków gwałtownie jednak spada. Spośród niemal 80 000 roślin i zwierząt monitorowanych przez IUCN aż 23 000 znajdują się w kategorii „zagrożone wyginięciem”.

W ostatniej edycji Księgi znalazło się 14 gatunków, które przesunięto do kategorii „krytycznie zagrożone, prawdopodobnie wymarłe”. Są wśród nich występujące (?) na Haiti drzewo Magnolia emarginata oraz 10 gatunków orchidei z Madagaskaru. Autorzy Czerwonej Księgi odnotowali też zwiększone zagrożenie dla lwów oraz uchatek nowozelandzkich.

Stan światowego ekosystemu pogarsza się, a brak nowych wpisów w kategorii „wyginął” wynika głównie z tego, że dowiedzenie tego faktu jest trudne. Przez długi czas trzeba zbierać dowody, by w końcu stwierdzić, że danych gatunek wyginął - mówi Craig Hilton-Taylor, szef grupy tworzącej Czerwoną Księgę. Wiele dowodów oraz liczne badania wskazują jednak na to, że wymieranie gatunków następuje wyjątkowo szybko i stoimy na progu kolejnego wielkiego wymierania, tym razem spowodowanego przez człowieka. Niektórzy naukowcy twierdzą, że już się ono zaczęło.

Gerardo Cebellos z Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego Meksyku postanowił zweryfikować te twierdzenia. Wraz z zespołem przebadali skamieniałości oraz zapiski historyczne i porównali tempo wymierania gatunków w przeszłości z tym, co obserwujemy obecnie. Uczeni stwierdzili, że w ciągu ostatniego wieku gatunki wymierają 100-krotnie szybciej niż zwykle. Cebellos podkreśla jednak, że wymieranie można powstrzymać. Powołuje się tutaj na przykłady skrajnie zagrożonego rysia iberyjskiego oraz kotika meksykańskiego. Populacja obu gatunków powoli rośnie, a w przeszłości sytuacja kotika była tak dramatyczna, iż w pewnym momencie gatunek został uznany za wymarły. Wystarczyło jedynie zakazać polowań na te zwierzęta, a populacja w dużym stopniu odrodziła się.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...