Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Krukowate rozpoznają liczby

Rekomendowane odpowiedzi

Helen Ditz i Andreas Nieder z Uniwersytetu w Tybindze przeprowadzili badania, w czasie których wykazali, że krukowate rozpoznają liczby. Uczeni wykorzystali podczas eksperymentów czarnowrony, którym wszczepiono czujniki neuronów. Ptaki nauczono następnie grać w grę, a pozytywne wyniki nagradzano.

Podczas gry zwierzętom pokazywano różną liczbę (od 1 do 5) ciemnych kół znajdujących się wewnątrz szarego koła. Po około sekundzie ekran gasł na sekundę, a następnie pokazywano drugi obrazek. Na nim ponownie były przedstawione ciemne koła wewnątrz szarego. Jeśli liczba ciemnych kół była taka sama, jak poprzednio, zwierzę powinno uderzyć dziobem w ekran i otrzymywało nagrodę. Zarówno wielkość szarego koła jak i rozkład oraz wielkość ciemnych kół były różne, więc zwierzęta rzeczywiście musiały za każdym razem rozpoznać liczbę ciemnych kół. Drugi obrazek miał tyle samo ciemnych kół co pierwszy w połowie przypadków. Ptaki udzieliły jednak około 75% prawidłowych odpowiedzi, więc nie był to przypadek, tym bardziej, że większość błędów popełniły wówczas, gdy oba obrazki różniły się zaledwie jednym ciemnym kołem. Większa trudność sprawiały im też rysunki z czterema czy pięcioma kołami niż z dwoma lub trzema, co jest zgodne z naszą wiedzą o funkcjonowaniu mózgu.

W czasie, gdy ptaki rozwiązywały zadanie, wszczepione czujniki monitorowały aktywność około 500 neuronów. Okazało się, że gdy ptakom pokazywano kropki dochodziło do zmian aktywności około 100 neuronów. Co ciekawe, różne neurony aktywowały się w odpowiedzi na różną liczbe kropek. We wzorcach aktywizacji neuronów widać było analogię do wyborów czynionych przez zwierzęta. Na przykład neurony odpowiedzialne za cztery kropki aktywowały się też, tylko nieco słabiej, przy trzech i pięciu kropkach. Do mniejszych pomyłek w działaniu neuronów dochodziło przy odróżnianiu jeden od dwa niż cztery od pięć. Takie działanie również jest zgodne z naszą wiedza o mózgu.

Badania dowiodły, że mózgi czarnowronów przetwarzając liczby działają identycznie jak mózgi naczelnych. Co prawda przetwarzanie liczb ma miejsce w innych obszarach mózgu, ale na poziomie neuronów proces przebiega tak samo. Zdaniem naukowców to dowód, że proces rozpoznawania mniejszych liczb wyewoluował zanim przed 300 milionami lat żył ostatni wspólny przodek ptaków i naczelnych.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Podczas gry zwierzętą pokazywano różną liczbę" Proszę zmieńcie to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciez to wiadomo od dawna.

Do 4 (a nawet 5) elementów odpowiedzi są poprawne. Jest o tym nawet pewna bajka dla dzieci- rosyjska albo gruzińska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm..od znajomych pies umiał liczyć placki (chyba, już nie pamiętam)  trzymane w ręku, nie wiem do ilu, ale raczej niska liczba ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przeciez to wiadomo od dawna.

Nową jakością, jak sądzę, jest to, że fizjologia jest ta sama. Stąd przypuszczenie, że już wspólny przodek krukowatych i naczelnych to umiał.

 

 

hm..od znajomych pies umiał liczyć placki (chyba, już nie pamiętam)  trzymane w ręku, nie wiem do ilu, ale raczej niska liczba

To często polega na języku ciała :) Ale jeśli chodzi o przekąski psy mogą ujawnić prawdziwie piekielną inteligencję.

Edytowane przez Jajcenty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

krukowate rozpoznają liczby

 

Dla mnie liczba jest zbyt abstrakcyjna, ale mózgu krukowatego nie mam. ;) Gdyby napisać, że krukowate odróżniają równoliczne zbiory, byłoby bliżej prawdy. Można też powiedzieć, że krukowate odróżniają ILOŚĆ elementów zbioru. Ciekaw jestem, czy krukowate rozróżniają system pozycyjny zapisu liczby? ;)

Oczywiście jestem głęboko przekonany, że krukowate są INTELIGENTNE. Sądzę, że potrafiłbym wskazać niejednego HS, który jest mniej inteligentny niż wspomniane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Gdyby napisać, że krukowate odróżniają równoliczne zbiory, byłoby bliżej prawdy.
 

Cóż jest liczba? Ano klasa abstrakcji w relacji równoliczności. Jeśli widzisz równoliczność widzisz liczby. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

klasa abstrakcji

 

Jakoś nie sądzę, by choćby 20% populacji HS operowało w jakiejkolwiek takiej. Bliżej im do krukowatych. ;)

Odróżniasz chyba równoliczność LICZB od równoliczności kółek, kup czy czekoladek? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Odróżniasz chyba równoliczność LICZB od równoliczności kółek, kup czy czekoladek
 

Właśnie to jest zabawne. Według znajomego matematyka (od którego znam tę definicję) to właśnie równoliczność  definiuje liczby. Nie wiemy ile to jest cztery. Ale wiemy jak sprawdzić równoliczność. Koń i krowa mają równoliczne zbiory nóg, a my mieliśmy fantazję nazwać tę liczność cztery. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

to właśnie równoliczność definiuje liczby

 

Niekoniecznie. Trójnogi stół ma MNIEJ, czy WIĘCEJ nóg niż statystyczna krowa? Moc zbioru moim zdaniem przerasta przeciętnego krukowatego (podobnie, jak przeciętnego HS ;)). Myślę, że bijekcja jest ogarniana na równi przez HS jak i krukowate, jeśli zostaniemy przy dwóch zbiorach KUP, CZEKOLADEK czy KÓŁEK. Jesteś pewien, że krukowaty jest w stanie określić, czy więcej jest KUP niż CZEKOLADEK? O podobnych wątpliwościach w kwestii HS już nie wspomnę. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...