Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

FMD - skuteczna dieta naśladująca post?

Recommended Posts

Zespół pracujący pod kierunkiem Valtera Longo z University of Southern California wykazał, że okresowe stosowanie diety naśladującej post (FMD) niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków dla zdrowia. Naukowcy podczas badań stwierdzili, że u starych myszy, które były okresowo na czterodniowej diecie niskokalorycznej, doszło do zmniejszenia ilości brzusznej tkanki tłuszczowej i zwiększenia liczby komórek progenitorowych oraz macierzystych w wielu organach, w tym w mózgu.

Longo wykorzystał w swoich badaniach drożdże, myszy i ludzi. Myszy były modelem, a dzięki prostym w budowie drożdżom opisano mechanizm działania postu na poziomie komórkowym. W końcu eksperymenty na ludziach wykazały, że wyniki uzyskane u myszy można przełożyć na homo sapiens.

Eksperymenty rozpoczęto na myszach w średnim wieku. Co dwa miesiące były one przez cztery dni na diecie niskokalorycznej. Okazało się, że FMD wydłuża życie, zmniejsza ryzyko nowotworów, wzmacnia układ odpornościowy, zmniejsza zapadalność na choroby związane ze stanami zapalnymi, spowalnia utratę gęstości kości oraz poprawia zdolności poznawcze myszy w starszym wieku. Co ciekawe, średnia liczba przyjmowanych kalorii była taka sama dla myszy z grupy badanej i grupy kontrolnej, co pokazuje, że to nie ogólne obniżenie liczby kalorii ma pozytywne skutki.

W badaniach na ludziach wzięło udział 19 ochotników. Eksperyment prowadzono przez trzy miesiące. W każdym miesiącu badani przez 5 dni przyjmowali mniej kalorii. Okazało się, że spowodowało to zmniejszenie czynników ryzyka zapadalności na cukrzycę, nowotwory, choroby układu krążenia oraz zwiększyło oczekiwaną długość życia. Nie zauważono jednocześnie skutków ubocznych. Zmuszenie się do całkowitego postu jest dla ludzi bardzo trudne, może być też niebezpieczne. Opracowaliśmy zatem dietę, która przynosi takie same efekty jak post - mówi Longo.

Opracowana przez naukowców dieta składa się ze starannie dobranej mieszaniny protein, węglowodanów, tłuszczy i mikroelementów. W czasie jej stosowania zmniejsza się ilość przyjmowanych kalorii o 34-54 procent. Uczeni zauważyli, że gdy się ją stosuje dochodzi do zmniejszenia ilości hormonu IGF-I. Jest on potrzebny w czasie rozwoju organizmu, jednak w późniejszym wieku odpowiada za starzenie się i, prawdopodobnie, za podantość na nowotwory. Zauważono też wzrost ilości hormonu IGFBP- oraz zmniejszenie biomarkerów wyznaczających ryzyko cukrzycy, chorób układu krążenia, spadek ilości tłuszczu brzusznego oraz poziomu CRP. Jednocześnie nie zauważono negatywnego wpływu na masę mięśniową i kostną.

Longo już wcześniej wykazał, że post pomaga zagłodzić komórki rakowe, a jednocześnie chroni inne komórki przed negatywnym wpływem chemioterapii. Chodzi tutaj o przeprogramowanie organizmu tak, by wolniej się starzał. Jednocześnie w pewnym stopniu odmładza się dzięki komórkom macierzystym. Opracowana przez nas dieta nie jest dietą typową, gdyż nie trzeba jej bez przerwy stosować - mówi Longo.

Uczestnicy badań przez 25 dni w tygodniu żywili się tak, jak zwykle. Nie mieli zmieniać swoich zwyczajów, niezależnie od tego, czy odżywiali się dobrze czy źle. Mimo to u wszystkich zauważono pozytywne skutki diety Longo.

Uczony mówi, że w przypadku większości zdrowych ludzi wystarczyłoby stosowanie jego diety raz na 3-6 miesięcy, w zależności od stanu zdrowia i obwodu w pasie. U osób otyłych lub ludzi o zwiększonym ryzyku zachorowań dieta powinna być stosowana pod nadzorem lekarza nawet co dwa tygodnie.

Obecnie grupa Longo prowadzi randomizowane testy kliniczne, w których bierze udział ponad 70 osób. Jeśli i tutaj otrzymamy pozytywne wyniki, to FMD może okazać się pierwszą bezpieczną i efektywną dietą rzeczywiście prowadzącą do pozytywnych zmian w zdrowiu i długości życia, którą może zalecać lekarz - mówi Longo. Niewykluczone, że jego zespół będzie starał się o oficjalne zatwierdzenie diety przez FDA.

Longo ostrzega jednocześnie przed samodzielnym restrykcyjnych postów i diet. Nie każdy jest na tyle zdrowy, by przez 5 dni pościć. Dla niektórych ludzi, którzy zrobią to niewłaściwie, konsekwencje zdrowotne mogą być poważne. Dieta polegająca jedynie na spożywaniu wody może być prowadzona wyłącznie w wyspecjalizowanych klinikach. Trzeba też pamiętać, że niektóre wyjątkowo niskokaloryczne diety, szczególnie zakładające spożywanie dużej ilości białka, mogą zwiększać u kobiet ryzyko kamicy żółciowej. Z kolei dieta FMD może być stosowana wszędzie pod nadzorem lekarza o ile ściśle przestrzegamy zaleceń opracowanych na podstawie testów klinicznych - mówi uczony.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

nie widze opracowan na temat tej diety w jez. polskim a szkoda..

Zastanawiam sie ile osob zabila dieta Kwasniewskiego?

Walesa tak ja sobie chwalil do czasu az mu wszczeili bajpasy...

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Zastanawiam sie ile osob zabila dieta Kwasniewskiego?

 

Też jestem ciekaw, ale obawiam się, że to zbyt kiepska na Bastarda prowokacja… ;)

Miłe byłoby poczytać jak jedzie z góry na dół po badaczach, bo w końcu post wg niego można jedynie napisać. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...