Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Oficjalny debiut Santa Rosy

Recommended Posts

Oficjalnie zadebiutowała Santa Rosa – czwarte już wcielenie intelowskiej platformy Centrino dla komputerów przenośnych. Pierwsza wersja Centrino trafiła na rynek przed 4 laty.

Platforma Santa Rosa korzysta z procesora Merom (Core 2 Duo) wykonanego w technologii 65 nanometrów, który współpracuje z 800-megahercową magistralą systemową. Intel zastosował w niej technologie Super Low Frequency Mode (Super LFM) i Enhaced Intel Deeper Sleep, odpowiedzialne za tak istotną w notebookach oszczędność energii.

Nowe Centrino używa chipsetu Mobile 956 Express i mostka południowego ICH8M. Obsługują one 10 portów USB 2.0, trzy SATA II, Gigabit Ethernet, sześć złączy PCI Express x 1. W chipset wbudowano też układ graficzny GMA X3100, który jest kompatybilny z najnowszymi bibliotekami DirectX 10, pozwala więc na wykorzystanie wszystkich możliwości Windows Vista oraz najnowszych gier. Układ taktowany jest zegarem o częstotliwości 500 MHz.

Wspomnieć również należy o obsłudze UEFI czyli następcy BIOS-u oraz o technologii Intel Turbo Memory (dawniej Robson), która pozwala na zainstalowanie do 1 gigabajta pamięci flash, zwiększając w ten sposób wydajność maszyny przy jednoczesnym obniżeniu jej zapotrzebowaniu na energię. Dzięki wbudowanemu kontrolerowi sieci bezprzewodowych Kedron, Santa Rosa wykorzystuje najnowszy standard łączności 802.11n, który umożliwia transfer danych z prędkością do 300 megabitów na sekundę.

Najwięksi producenci notebooków – Sony, Lenovo, Asus czy HP – już przygotowały maszyny z Santa Rosą. Przed miesiącem podobne maszyny pokazało Fujitsu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Similar Content

    • By KopalniaWiedzy.pl
      Microsoft nie ustaje w pracach nad czujnikiem Kinect. Od dłuższego już czasu wiadomo, że urządzenie, które pozwala na sterowanie komputerem za pomocą ruchów rąk czy ciała, będzie dostępne na pecety. Okazuje się jednak, że to nie wszystko. Reporterzy serwisu The Daily wydzieli urządzenia, które wyglądały jak netbooki firmy Asus z systemem Windows 8 oraz wbudowanym Kinectem. W listwie nad wyświetlaczem umieszczono czujniki Kinecta.
      Przedstawiciel Microsoftu potwierdził, że to oficjalne prototypy komputerów przenośnych ze zintegrowanym Kinectem.
      Najprawdopodobniej Microsoft będzie licencjonował swoją technologię producentom notebooków. Ponadto, jak wiadomo, koncern postanowił wydać Software Development Kit dla Kinecta, zatem nie tylko jego pracownicy będą tworzyli oprogramowanie i nie tylko od ich pomysłowości będzie zależało, do czego czujnik będzie wykorzystywany. Bardzo prawdopodobne, że w najbliższym czasie w sklepach pojawią się np. telewizory z Kinectem, dzięki czemu będziemy mogli przełączać kanały czy regulować głośność bez potrzeby używania pilota.
    • By KopalniaWiedzy.pl
      Podczas targów CES Lenovo pokazało urządzenie, które określa mianem notebooka działającego w wielu trybach. IdeaPad Yoga może być tabletem, notebookiem lub też samodzielnie stojącym wyświetlaczem.
      Urządzenie wyposażono w wielodotykowy wyświetlacz o przekątnej 13,3 cala, 8 gigabajtów pamięci RAM oraz 256-gigabajtowy dysk SSD. Jak zapewnia producent komputer może pracować do 8 godzin na pojedynczym ładowaniu baterii. IdeaPad Yoga waży 1,47 kg, a jego grubość to zaledwie 16,9 milimetra.
      „Dla nas jest jasne, że klienci chcą korzystać z czterech wyświetlaczy - urządzenia przenośnego, tabletu, notebooka i telewizora - które mogą niezauważenie zmieniać swoje funkcje“ - stwierdził Yang Yuanquing, dyrektor wykonawczy Lenovo.
      Yoga będzie dostarczana wraz z systemem Windows 8. Urządzenie znajdzie się w sklepach w drugiej połowie bieżącego roku. Jego sugerowana cena detaliczna wyniesie 1199 USD.
    • By KopalniaWiedzy.pl
      Pojawiły się informacje, jakoby najwięksi producenci notebooków planowali sprzedaż tego typu komputerów z procesorami ARM. Co ciekawe, mają być one przeznaczone na mainstreamowy rynek.
      Notebooki z ARM-ami mają trafić na rynek na przełomie obecnego i przyszłego roku, wraz z premierą systemu Windows 8. Do produkcji tego typu urządzeń przygotowują się podobno Sasmsung, Toshiba, Acer czy Asustek. Obecnie nie wiadomo, jakie konkretnie procesory zostaną zastosowane. Producenci wybiorą pomiędzy układami Tegra (Nvidia), Snapdragon (Qualcomm) lub kośćmi Texas Instruments.
      Niewykluczone, że notebooki z układami ARM będą miały bardzo atrakcyjną cenę - poniżej 300 USD - co pozwoli im łatwiej konkurować z platformami Intela i AMD.
    • By KopalniaWiedzy.pl
      Samsung zaprezentował urządzenie Spinpoint M8, czyli 1-terabajtowy dysk twadry dla notebooków. Nowy HDD korzysta z dwóch 500-gigabajtowych talerzy, a jego grubość to zaledwie 9,5 milimetra. Dysk wyposażono w 3-gigabitowy interfejs SATA oraz 8 megabajtów pamięci cache. Korzysta on również z technologii EcoSeek i NoiseGuard.
      Spinpoint M8 trafił już do masowej produkcji i sklepów na całym świecie. Jego średnia cena to 129 dolarów.
    • By KopalniaWiedzy.pl
      Nvidia zaprezentowała swój pierwszy GPU z rodziny GeForce 500M przeznaczony dla graczy korzystających z notebooków.
      Procesor GeForce GTX 560M zapewnia rozdzielczość 1080p i jest kompatybilny z bibliotekami DirectX11 oraz korzysta z technologii Optimus. Technologia ta przedłuża czas pracy na bateriach, wyłączając i włączając w razie potrzeby procesor graficzny.
      Układ 560M korzysta z tej samej platformy co desktopowy GeForce GTS TXS 550 Ti. Procesor wyposażono w 192 rdzenie CUDA, pracuje z szyną pamięci do 192 bitów. Rdzenie taktowane są zegarem o częstotliwości 775 MHz, a shadery - 1550 MHz. Układ współpracuje z kośćmi pamiędi GDDR5 taktowanymi 2,5-gigahercowym zegarem. Całość jest o okoł0o 15% bardziej wydajna niż układ GTX 460M.
      Zaprezentowano też układ GeForce GT 520MX, który powstał z myślą o lżejszych, mniej wydajnych maszynach. Kość ta współpracuje z 64-bitową szyną pamięci, wyposażona jest w 48 rdzeni CUDA. Wykorzystuje ona pamięci DDR3 i jest taktowana 900-megahercowym zegarem.
      Układ GeForce GTX 560M znajdziemy w notebookach Toshiby, Alienware'a, ASUSA i MSI.
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...