Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Rusza Wielki Zderzacz Hadronów

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj, po dwóch latach przestoju, rusza Wielki Zderzacz Hadronów. Przez ostatnie 24 miesiące urządzenie było remontowane i rozbudowywane, dzięki czemu akcelerator – po raz pierwszy – będzie pracował z pełną mocą. To oznacza, że będzie w nim dochodziło do zderzeń o energii 13 teraelektronowoltów (TeV). W wyniku tych kolizji może powstać np. ciemna materia.
Fizycy będą poszukiwali też cząstek supersymetrii czyli cięższych wersji znanych nam cząstek. Niezależnie od tego, jakie nowe cząstki pojawią się w LHC, będą one wstępem do lepszego poznania wszechświata i położą podwaliny pod nowe teorie.

Naukowcy z CERN-u nie wiedzą, jakie dane uzyskają. Zaczyna się podróż w nieznane. Możemy odkryć coś zupełnie nowego, czego istnienia nikt nie przewidział - mówi David Newbold z University of Bristol, który pracuje przy eksperymencie CMS.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy twierdzą, iż zachodzi zbieżność w czasie funkcjonowania LHC oraz występowania dużych trzęsień Ziemi.

05.04.2015 włączono ponownie LHC, a 25.04.2015 wystąpiło trzęsienie Ziemi w Nepalu.

Zderzenia wiązek z energią 13TeV miało miejsce już 21.05.2015

Nie wiem, czy wiązanie tych dwóch faktów ma jakiś sens?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie.

Swoją drogą, skoro

Naukowcy z CERN-u nie wiedzą, jakie dane uzyskają.

to

Fizycy będą poszukiwali też cząstek supersymetrii czyli cięższych wersji znanych nam cząstek.

owo poszukiwanie może okazać się poszukiwaniem tęczowych jednorożców – stawiam na nie. ;)

BTW, miałem już podesłać wcześniej:

http://en.webfail.com/ab0e317f5f9

 

Edit: jakaś posucha. Liczyłem, że komuś nie spodoba się kierunek wypierdzianej przez jednorożca tęczy… ;)

Edytowane przez Astroboy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się tam nie boję, z tego co wiem to przy LHC pracuje Gordon Freeman - w razie czego on nas uratuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a się tam nie boję, z tego co wiem to przy LHC pracuje Gordon Freeman - w razie czego on nas uratuje

 

 

Myślałem, że takie rzeczy to tylko u nas albo w Korei płn. A tu proszę, pan w marynarce, pod krawatem z nieskazitelnie czystymi mankietami koszuli w czułym skupieniu dokręca LHCemu śrubki kluczem dynamometrycznym. Chociaż, po namyśle, kolory krawata, obecność delegacji i fotografa może wskazywać, że gość przegrał jakiś zakład.

Edytowane przez Jajcenty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak zwana "finalna" śruba - coś jak butelka szampana w okrętownictwie. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...