Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Gdzie jest ciepło z Pacyfiku?

Rekomendowane odpowiedzi

Grupa naukowców twierdzi, że znalazła odpowiedź na pytanie, co stało się z energią cieplną, która wskutek globalnego ocieplenia trafiła do Oceanu Spokojnego. Zdaniem ekspertów, została ona przetransferowana do Oceanu Indyjskiego. O pracy swojego zespołu informuje na łamach Nature Geoscience Jerome Vialard z Universite Sorbonne.

Od pewnego czasu pojawiają się doniesienia, że od 10-15 lat mamy do czynienia z wyraźnym spowolnieniem globalnego ocieplenia. Wielu naukowców sugeruje, że zjawisko to zostało spowodowane działalnością oceanów, które wchłonęły nadmiarowe ciepło. Problem jednak w tym, że nie zdobyto dowodów, by wzrosła temperatura największego z oceanów – Pacyfiku. Autorzy najnowszych badań twierdzą, że znaleźli odpowiedź na pytanie o brak wzrostu temperatury.

Uczeni przeanalizowali dostarczone przez NOAA (Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna) dane dotyczące temperatury wód powierzchniowych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Odkryli, że w ciągu ostatnich 10 lat temperatura wód Pacyfiku obniżyła się. Jako, że energia musiała się gdzieś przemieścić, naukowcy wykorzystali modele komputerowe pokazujące globalne temperatury, ruch wiatru i inne zjawiska pogodowe. Z modeli wynika, że energia cieplna gromadząca się na zachodzie Oceanu Spokojnego jest następnie przenoszona przez pasaty w kierunku Indonezji. Bliższe badania wykazały, że na Oceanie Indyjskim wzrosła temperatura wód powierzchniowych (do głębokości 700 metrów). Przyrost ten odpowiada około 70% energii cieplnej, która w ciągu ostatnich 10 lat trafiła do atmosfery.

Uczeni obawiają się, że – jeśli mają rację – w przeszłości to nadmiarowe ciepło może zostać uwolnione z powrotem do atmosfery, prowadząc do gwałtownego skoku globalnych temperatur.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Uczeni obawiają się, że – jeśli mają rację – w przeszłości to nadmiarowe ciepło może zostać uwolnione z powrotem do atmosfery

Jeśli zostanie oddane gdzieś tak w plejstocenie to myślę, że nie byłoby tak źle ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...