Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Padaczka zmniejsza neurogenezę

Rekomendowane odpowiedzi

Po napadzie padaczkowym nerwowe komórki macierzyste (nKM) hipokampa, których rola polega na uzupełnianiu puli neuronów biorących udział w różnych rodzajach uczenia czy reakcjach lękowych i stresowych, przekształcają się nie w neurony, lecz reaktywne astrocyty. Te ostatnie sprzyjają zaś stanowi zapalnemu i zmieniają komunikację między komórkami nerwowymi.

Pracując na modelu mysim, naukowcy z Uniwersytetu Kraju Basków zaobserwowali także, że nawet gdy nadmierne pobudzenie neuronów nie prowadzi do drgawek, skutkuje masywną aktywacją nerwowych komórek macierzystych i ich przedwczesnym wyczerpaniem. W wyniku tego neurogeneza hipokampa jest chronicznie zmniejszona.

To odkrycie pozwoliło nam lepiej zrozumieć działanie nerwowych komórek macierzystych. Stwierdziliśmy, że oprócz neuronów i astrocytów, po napadzie padaczkowym nKM mogą również generować reaktywne astrocyty - podkreśla Juan Manuel Encinas.

Gdybyśmy umieli zachować u ludzi populację nKM oraz ich zdolność tworzenia nowych neuronów, dałoby się zapobiec wystąpieniu różnych objawów padaczki i prawdopodobnie ograniczyć uszkodzenia hipokampa.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Powyższe dotyczy zapewne napadów o każdej etiologii. Także jeśli napady są sprawą wtórną, np w przebiegu leczenia chorób psychicznych (obniżenie progu drgawkowego)- mechanizm działania na nKM jest taki sam w przypadku zaburzeń napadowych.

Jeśli padaczka jest ogniskowa, a ognisko jest poza płatem czołowym, limbicznym i potyliczno-skroniowym (no i gdy nie dochodzi do następowego uogólnienia) hipokamp może być ocalony. Jeśli chodzi o płat ciemieniowy, to zależy od umiejscowienia.

Edytowane przez glaude

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...