Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Alkohol zawsze szkodzi

Rekomendowane odpowiedzi

Alkohol pity przez myszy będące na wczesnym etapie ciąży zmienia funkcjonowanie genów odpowiedzialnych za działanie mózgu u płodu. Eksperymenty przeprowadzone na Uniwersytecie w Helsinkach sugerują, że spożywanie alkoholu przez kobiety może mieć negatywny wpływ na dziecko jeszcze zanim kobieta dowie się, że jest w ciąży. Rozwój ciąży u badanych myszy odpowiadał bowiem 3-6 tygodniowi ciąży u człowieka.

Co więcej okazało się, że alkohol zmienia też funkcje genów w innych tkankach rozwijającego się płodu. Może on zatem na stałe zmieniać działanie genów już w pierwszych komórkach embrionu.

Nauka wciąż nie rozumie dokładnie, w jaki sposób alkohol wpływa na rozwój płodu. Wiadomo, że powoduje on liczne szkody, jednak precyzyjne ich diagnozowanie również jest trudne.

Pierwsze tygodnie ciąży to okres aktywnego podziału i różnicowania się komórek. Różne typy komórek mają podobne DNA, ale każdy z nich posiada unikatowy epigenom odpowiedzialny za regulowanie funkcji genów. Na tym etapie rozwoju embrion jest bardzo wrażliwy na wpływy zewnętrzne, a wszelkie zmiany mogą się szeroko rozprzestrzeniać.

Doktor Nina Kaminen-Ahola chciała dowiedzieć się, czy alkohol przyjmowany na wczesnym etapie ciąży może doprowadzić do zmian epigenetycznych. Ponadto wraz z zespołem badała, czy te potencjalny zmiany ujawnią się później w sposobie funkcjonowania genów i strukturze mózgów potomstwa. Uczeni skupili się na hipokampie, strukturze mózgu odpowiedzialnej za uczenie się i pamięć, o której wiadomo, iż jest szczególnie wrażliwa na alkohol. Badania pokazały, że wczesna ekspozycja na alkohol zmienia epigenom i działanie licznych genów w hipokampie młodych myszy. Zmiany były widoczne również w opuszkach węchowych oraz układzie komorowym. Zmianę funkcjonowania genów zauważono też w szpiku kostnym oraz węchowej tkance nabłonkowej.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że substrat zmienia ekspresję genów to oczywista oczywistość.

Samo zaobserwowanie zmian nic nie znaczy.

Poza tym myszy, nie ewoluowały, jak my, w towarzystwie alkoholu. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...