Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Rybne lekarstwo na neuropatię cukrzycową

Recommended Posts

U myszy tłuszcze pozyskiwane z menhadena (Brevoortia tyrannus) pomagają poprawić kondycję nerwów uszkodzonych w wyniku cukrzycy. Przypomnijmy, że dotąd jedyną alternatywą była kontrola poziomu glukozy, która jedynie spowalniała neuropatię.

Neuropatia cukrzycowa jest bardzo kosztownym i upośledzającym powikłaniem cukrzycy. To główna przyczyna wrzodów stopy i amputacji niezwiązanych z urazem. Wpływ neuropatii na pacjenta i jego rodzinę jest niemierzalny - twierdzi Marek Yorek z VA Medical Center, dodając, że podobnie jak witaminy, oleje rybne będą łatwe w zażywaniu, a w połączeniu z innymi lekami dadzą niewiele skutków ubocznych.

Wcześniejsze badania nad otyłością i cukrzycą pokazały, że terapia kwasami omega-3 zapewnia lepszą kontrolę glikemii, korzystnie wpływa na funkcję wątroby oraz zmniejsza stan zapalny. Korzystne zjawiska przypisano rezolwinom, czyli związkom, których prekursorami są WNKT ω-3. Należą one do grupy SPM (ang. specialized pro-resolving mediators), a więc cząsteczek odpowiedzialnych za wygaszanie czy, inaczej mówiąc, rezolucję stanu zapalnego.

Ponieważ w ramach wcześniejszego eksperymentu zauważono, że dieta wzbogacona kwasami omega-3 z tłuszczu rybiego ogranicza neuropatię u szczurów z cukrzycą typu 1. i 2., teraz postanowiono ustalić dlaczego.

Myszom z cukrzycą typu 2. codziennie podawano olej z menhadena albo rezolwinę D1 (rezolwiny typu D powstają z kwasu dokozaheksaenowego, DHA). Na końcu badania oceniano kilka parametrów: prędkość przewodzenia nerwów czuciowych i ruchowych, wrażliwość termiczną, unerwienie oraz grubość komórek zwojowych siatkówki.

By modelować cukrzycę typu 2., myszy najpierw przez 8 tygodni karmiono wysokotłuszczową paszą, a później aplikowano im niskie dawki streptozotocyny. Po 8 tygodniach hiperglikemii zwierzętom z grup eksperymentalnych przez 6 tygodni podawano olej z menhadena lub wstrzykiwano 1 ng rezolwiny D1 na gram wagi ciała.

Nieleczone myszy miały obniżone czucie w łapach (hiperalgezję termiczną), co odpowiadało mniejszej liczbie nerwów w skórze i wolniejszemu przewodzeniu sygnału przez nerwy. Zaobserwowano nie tylko ograniczenie unerwienia skóry, ale i siatkówki. Charakterystyczne było pocienienie warstwy komórek zwojowych tej ostatniej. Choć olej czy rezolwina nie obniżały poziomu glukozy i hemoglobiny glikowanej HbA1C w pobliże zdrowego zakresu ani nie poprawiały wykorzystania cukru, dobrze wpływały na gęstość unerwienia i transmisję sygnałów czuciowych. Rezolwina stymulowała także wzrost aksonów.

Choć trzeba przeprowadzić więcej badań, w tym badania kliniczne na ludziach, nasze studia na zwierzętach sugerują, że oleje rybne mogą odwrócić część szkodliwych oddziaływań cukrzycy na nerwy.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...