Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Otwieracz do wirusowych 'puszek'

Recommended Posts

Jeśli potraktować wirus HIV jak zamkniętą puszkę, naukowcy właśnie odkryli otwieracz do niej - cząsteczkę JP-III-48, która naśladuje białko CD4. CD4 to glikoproteina z powierzchni komórek odpornościowych, m.in. limfocytów T, która wiąże białka wirusa HIV. Umożliwia to wniknięcie wirusa do komórki i namnażanie.

Odkryliśmy, że ludzie zakażeni wirusem HIV-1 mają naturalnie występujące przeciwciała, które potencjalnie można wykorzystać do neutralizacji wirusa. Wspomogliśmy je nieco, dodając cząsteczkę działającą jak otwieracz do konserw i zmuszającą otoczkę wirusa do odsłonięcia regionów rozpoznawanych przez przeciwciała [...] - wyjaśnia prof. Andrés Finzi z Uniwersytetu w Montrealu.

W ramach wcześniejszego studium ta sama ekipa naukowców wykazała, że surowica pacjentów zakażonych wirusem HIV-1 ułatwia eliminację zainfekowanych komórek, gdy dwa białka wirusa - Nef i Vpu - są nieaktywne wskutek mutacji. Niestety, w realnym życiu dzikie wirusy HIV-1 nadal dysponują tymi białkami, które spełniają funkcję ochroniarzy. Można je jednak przechytrzyć, umieszczając na powierzchni komórek zarażonych osób imitującą glikoproteinę CD4 cząsteczkę JP-III-48.

Wirus musi wyeliminować glikoproteiny CD4, by się chronić. Dodanie JP-III-48 powoduje, że jego otoczka otwiera się jak kwiat. Wtedy przeciwciała naturalnie obecne po infekcji mogą obrać na cel zakażone komórki [...] - opowiada dr Jonathan Richard.

Chcąc pozbyć się patogenu raz na zawsze, musimy reaktywować rezerwuary wirusa HIV, tak by opuścił swoje kryjówki, a potem zabić zarażone komórki za pomocą JP-III-48 i już występujących przeciwciał - twierdzi Finzi.

Warto dodać, że JP-III-48 została opracowana przez badaczy z Uniwersytetu Harvarda i Uniwersytetu Pensylwanii. Kolejnym krokiem Amerykanów mają być testy cząsteczki na małpach.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...