Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Nerwy jak lina do bungee

Recommended Posts

Specjaliści z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej odkryli, że budowa nerwów jamy gębowej i języka fałdowców (Balaenopteridae) pozwala im się 2-krotnie wydłużyć, a następnie zwinąć jak lina do bungee.

Odkrycie było zupełnie nieoczekiwane, bo u innych kręgowców nerwy mają bardziej ustaloną długość - tłumaczy Wayne Vogl. [...] Sposób żywienia fałdowców wymaga poważnych zmian w anatomii języka i tkanki tłuszczowej jamy gębowej [gardło jest pokryte fałdami i tworzy wielką kieszeń]. Teraz widzimy, że konieczna jest modyfikacja nerwów w tych tkankach, tak by one również wytrzymały deformację.

U ludzi rozciąganie nerwów prowadzi zazwyczaj do ich uszkodzenia. U fałdowców neurony są jednak upakowane w centralnym rdzeniu w taki sposób, że poszczególne włókna nerwowe nie są tak naprawdę rozciągnięte, ale się po prostu rozwijają.

Naszym kolejnym krokiem będzie ustalenie, jak rdzenie są złożone, by umożliwić szybkie rozwinięcie i zwinięcie podczas żerowania - ujawnia Robert Shadwick.

Na razie naukowcy nie wiedzą, czy podobne rozwiązanie występuje u innych zwierząt, np. kameleonów z elastycznymi językami.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...