Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

W skrzydłach nietoperza występują specjalne komórki czuciowe

Recommended Posts

Wspaniałe umiejętności lotnicze nietoperzy to zasługa nie tylko echolokacji, ale i bardzo wrażliwych komórek czuciowych (dotykowych) w skrzydłach. Reagują one na najmniejsze nawet zmiany w przepływie powietrza.

Naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, a także Uniwersytetów Columbii i Maryland zademonstrowali, jak receptory ze skrzydeł wysyłają informację dot. przepływu powietrza do mózgu, pozwalając nietoperzowi na błyskawiczne dostosowanie kontroli lotu.

Dotąd nikt nie badał komórek czuciowych ze skrzydeł nietoperza, dzięki którym mogą one być czymś więcej niż środkiem napędowym, kończyną [...] czy płatem. Ustalenia mogą [też] wyjaśnić szerszą kwestię, jak organizmy wykorzystują dotyk, by sterować ruchem - opowiada Cynthia F. Moss.

Amerykanie badali skrzydła mroczków brunatnych (Eptesicus fuscus). Odkryli macierz receptorów. Znaczna ich liczba tworzyła skupiska u podstawy włosków. Takie umiejscowienie komórek dotykowych (komórek Merkla i lancetowatych końcówek) pozwala ssakom wyczuć zmiany w przepływie powietrza.

Kiedy biolodzy stymulowali włoski krótkimi podmuchami powietrza, reakcja komórek pierwszorzędowej kory somatosensorycznej była z nimi ściśle zsynchronizowana. Zespół stwierdził też, że unerwienie skrzydeł nietoperza różni się od unerwienia kończyn przednich innych ssaków, co stanowi wskazówkę odnośnie do ich ewolucji. Zdumieni autorzy publikacji z Cell Reports zauważyli, że receptory skrzydeł łączą się nie tylko z wyższymi, ale i niższymi odcinkami rdzenia kręgowego, które zwykle unerwiają tułów zwierzęcia.

 

 


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do ostatniego zdania.

Nie powinno to dziwić, bo płaszcz skórny na dole zaczepia się chyba o uda lub noewiele wyzej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...