Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Bogate w białko śniadanie ograniczy poposiłkowe skoki glukozy

Rekomendowane odpowiedzi

Osoby z cukrzycą typu 2. mają problem z regulacją poziomu cukru, zwłaszcza po posiłkach. Naukowcy z Uniwersytetu Missouri wykazali, że zjadając więcej białka na śniadanie, diabetycy mogą ograniczyć skoki glikemii zarówno po śniadaniu, jak i lunchu.

Ludzie często zakładają, że ich odpowiedź glikemiczna na jeden posiłek będzie taka sama, jak na inne posiłki, ale to nieprawda. Wiemy na przykład,, że ma znaczenie, co i kiedy jemy. Jeśli pominiemy śniadanie, odpowiedź glikemiczna na lunch będzie olbrzymia. W ramach naszego studium odkryliśmy, że u osób, które jadły śniadanie, odpowiedź glikemiczna na lunch była właściwa - opowiada prof. Jill Kanaley.

Amerykanie monitorowali poziom glukozy, insuliny i kilku hormonów przewodu pokarmowego po śniadaniu i lunchu. Ochotnicy z cukrzycą typu 2. jedli wysokobiałkowe albo wysokowęglowodanowe śniadania, a lunch zawierał standardową ilość białek i cukrów.

Naukowcy stwierdzili, że zjedzenie na śniadanie większej ilości białek obniżało poposiłkowy poziom glukozy. Po lunchu stężenie insuliny było nieco podwyższone, co sugeruje, że organizm prawidłowo regulował glikemię.

Pierwszy posiłek dnia jest krytyczny dla podtrzymania kontroli glikemicznej przy późniejszych posiłkach. Śniadanie działa jak priming na resztę dnia. Jego zjedzenie skłania komórki do zwiększenia stężenia insuliny przy drugim posiłku, co jest dobre, bo pokazuje, że organizm działa prawidłowo, próbując regulować poziom cukru.

By osiągnąć korzyści, diabetycy nie muszą wcale jeść dużo białka. Sugerujemy spożywanie na śniadanie 25-30 g białka, co mieści się w granicach zaleceń [amerykańskiej] Agencji Żywności i Leków.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to mówią: Jeśli założenie jest błędne, cały misterny plan w ... :)

 

Jak wygląda sytuacja ze wzrostem glikemii poposiłkowej u człowieka?

Otóż, wzrost poziomu cukru ma tylko pośredni związek z tym co jemy.

Dlaczego?

To szalenie proste, pik cukru pojawia się we krwi w kilka-kilkanaście minut po spożyciu posiłku węglowodanowego, a wtedy węglowodany owe są w żołądku, a z żołądka nie wchłania się żaden cukier, prócz roztworu glukozy. ;)

O co chodzi?

Wyrzut cukru pochodzi z wątroby i jest reakcją na oszacowanie przez układ nerwowy składu posiłku.

Wzrost stężenia cukru we krwi ma spowodować spowolnienie wchłaniania węglowodanów z jelita, by dać pierwszeństwo aminkokwasom i kwasom tłuszczowym. :)

Dotyczy to zwłaszcza diet niedoborowych w te składniki oraz "niezbilansowanych".

Po przyjęciu posiłku białkowo -tłuszczowego wzrost glikemii nie nastąpi.

Jest to do pewnego stopnia patologia, jednocześnie całe to GI można sobie... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to mówią: Jeśli założenie jest błędne, cały misterny plan w ..

Tylko gdzie ten błąd?

W spopularyzowanej notce jest mowa o śniadaniu białkowym. Jako prostemu, acz trochę kumjącemu odbiorcy, śniadanie białkowe kojarzy się np z jajecznicą na bekonie czy stekiem smażonym ( a nie jak Tobie, z czystymi proteinami ;) ). Tu i tu białko z tłuszczem, więc:

Po przyjęciu posiłku białkowo -tłuszczowego wzrost glikemii nie nastąpi.

potwierdza wbrew założeniom Twojego postu, konkluzję notki.

PS

W notce jest: "organizm prawidłowo regulował glikemię" u Ciebie: "po przyjęciu posiłku białkowo -tłuszczowego wzrost glikemii nie nastąpi" ale to już kwestia wybrania momentu na osi czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o zdanie:

"Wyrzut cukru pochodzi z wątroby [a nie z posiłku, jak uważa współczesna nauka -> GI] i jest reakcją na oszacowanie przez układ nerwowy składu posiłku."

A implikacje powyższego związane z obniżaniem w populacji glikemii (u zdrowego, prawidłowo odżywionego człowieka glikemia na czczo powinna wynosić >100) oraz "leczenia" cukrzyc, to już samodzielnie. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...