Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Jabłko przed - sposób na zdrowsze zakupy

Rekomendowane odpowiedzi

Zdrowa przekąska przed pójściem do sklepu sprzyja wypełnianiu koszyka produktami rolnymi. Doktorzy Aner Tal i Brian Wansink z Uniwersytetu Cornella zauważyli, że osoby, które przed zakupami zjadły jabłko, kupiły o 25% więcej warzyw i owoców niż ci, którzy tego nie zrobili.

Amerykanie przeprowadzili 3 studia, podczas których testowali hipotezę, że zdrowa przekąska działa jak priming, skłaniając robiących zakupy do podejmowania korzystniejszych dla zdrowia decyzji.

W pierwszym badaniu wzięło udział 120 osób. Części przy wejściu do sklepu dawano jabłko, a innym ciastko. Grupy kontrolnej niczym nie częstowano. Gdy psycholodzy prześledzili późniejsze wybory ochotników, okazało się, że jedzący jabłko kupowali o 28% więcej owoców i warzyw niż osoby poczęstowane ciastkiem i o 25% więcej owoców i warzyw niż przedstawiciele grupy kontrolnej. To pokazuje nam, że drobna zdrowa przekąska przed zakupami wprowadza w taki stan umysł, który kieruje nas w stronę zdrowszych wyborów pokarmowych - podkreśla Tal.

W 2. badaniu 56 ochotnikom dano ciastko lub jabłko i proszono o wyobrażenie sobie zakupów w sklepie spożywczym. Pokazano im 20 par produktów, przy czym każdą parę utworzono w taki sposób, że jeden towar był zdrowy (niskokaloryczny), a drugi niezdrowy (wysokokaloryczny). Okazało się, że tak jak w 1. studium i tutaj osoby, które zjadły jabłko, wybierały zdrowsze produkty. Raczący się ciastkami wybrali zaś więcej niezdrowych rzeczy.

W 3. studium naukowcy sprawdzali, czy zwykłe zasugerowanie, że próbka jest zdrowa bądź nie (ang. framing) wpłynie na późniejsze decyzje zakupowe. Grupie pierwszej podano napój oznaczony "jako zdrowe mleko czekoladowe", a drugiej podpisany jako "bogate w smaku, zaspokajające zachcianki mleko czekoladowe". Trzecia grupa musiała się obejść smakiem. Później wszyscy mieli zrobić zakupy w wirtualnym sklepie spożywczym, gdzie oferowano szereg towarów zdrowych (niskokalorycznych) i niezdrowych (kalorycznych). Okazało się, że członkowie pierwszej grupy wskazali więcej zdrowych pokarmów.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...