Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Rozwiązano zagadkę "Kodu Leonarda da Vinci"

Recommended Posts

Szkocki kościół, opisany w bestellerowym "Kodzie Leonarda da Vinci”, ujawnił swoją kolejną tajemnicę. Thomas Mitchell i jego syn Stuart przez lata próbowali odszyfrować znaczenie figur zdobiących łuki sklepienia i obecnie twierdzą, że im się to udało.

Thomas, 75-letni muzyk i były deszyfrant RAF-u i Stuart, kompozytor i pianista, poinformowali, że figury są utworem muzycznym. Złamanie kodu zajęło im 27 lat.
Stuart Mitchell mówi, że jego oraz jego ojca zafascynowały przed laty postaci 13 aniołów grających na instrumentach oraz 213 figur geometrycznych tworzących złożony wzór. Każdy z nich zawiera tak piękne szczegóły, że pomyśleliśmy, iż to musi być jakaś ukryta wiadomość – stwierdził Stuart.

Do rozszyfrowania zapisanej wiadomości Mitchellowie wykorzystali cymatykę, czyli naukę o falach dźwiękowych i ich oddziaływaniu na substancje fizyczne. Różne fale tworzą bowiem w tych substancjach niepowtarzalne wzory, zwane figurami Chladniego. Gdy ojciec i syn porównali te wzory z rzeźbami z Rosslyn Chapel okazało się, że otrzymali utwór muzyczny.

Simon Beattie z Rosslyn Chapel Trust mówi, że jest bardzo zadowolony, iż zagadka została rozwiązana. Interesuje go też sam utwór. Będzie się mógł z nim zapoznać 18 maja, kiedy to w Rosslyn Chapel odbędzie się koncert czworga śpiewaków, którym będzie akompaniowało ośmiu muzyków.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kiedyś widziałem program o tym i tam pokazywali że gdy na płycie z metalu (podpartej tylko na środku) rozsypie się mąkę i przeciągnie po krawędzi smyczkiem to mąka układa się w ciekaw wzory (różne zależnie od ułożenia smyczka)

Share this post


Link to post
Share on other sites

tej melodi jestem ciekaw ale nic nie piszą żeby były jakieś słowa dla operowych śpiewaków, chyba że odczytali jakiś szlaczek na sklepieniu ;D

 

Posłuchaj: 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...