Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Nietoperze są jak ludzie, asymetrycznie przetwarzają dźwięk

Recommended Posts

Podobnie jak ludzi, u nietoperzy z rodziny straszaków (Mormoopidae) występuje specjalizacja półkulowa w zakresie przetwarzania dźwięków: lewa półkula jest lepsza w przetwarzaniu szybko zmieniających się, a prawa wolno zmieniających się dźwięków.

Naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Georgetown i Uniwersytetu Amerykańskiego uważają, że badanie nietoperzy pomoże zrozumieć ludzkie zaburzenia językowe, a nawet usprawni systemy komputerowego rozpoznawania mowy.

Nasze ustalenia obalają twierdzenie, że tylko ludzie używają odmiennych półkul do różnicowania poszczególnych aspektów dźwięku - podkreśla dr Stuart Washington z Georgetown. Wolniejsze czasowanie prawej półkuli może nam pozwalać stwierdzić, kto mówi, uchwycić na postawie tonu głosu stan emocjonalny czy zidentyfikować dźwięki muzyki. Uważa się, że to ważne dla koordynacji działań grup i że ostatecznie umiejętność ta doprowadziła do powstania kultur.

Wg Washingtona, nietoperze potrzebują akustycznej asymetrii półkulowej jeszcze bardziej niż ludzie. Starszaki polegają na szybkim timingu lewej półkuli, by rozróżnić podlegające szybkim zmianom częstotliwości dźwięki komunikacyjne pozostałych nietoperzy. W innym razie nietoperze, istoty bardziej nawet społeczne niż ludzie, nie mogłyby się porozumiewać ze swoimi pobratymcami. Wolniejsze czasowanie prawej półkuli jest [zaś] potrzebne do działania sonaru, który bazuje na wykrywaniu drobnych różnic w częstotliwości [...].

Asymetria zależy od płci i u samców nietoperzy jest większa niż u samic. Amerykanie podkreślają, że podobnie dzieje się u ludzi. Kobiety wykorzystują do zadań językowych obie półkule, a mężczyźni głownie lewą.

Asymetryczne przetwarzanie dźwięku znacznie utrudnia badanie zaburzeń komunikacji, np. afazji. Problem polega na tym, że pogłębione studia często wymagają metod dozwolonych tylko u zwierząt. Lepiej rozumiejąc przetwarzanie dźwięku u nietoperzy, będziemy mogli je przeprowadzać.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Według mnie asymetrycze przetwarzanie właśnie ułatwia badanie afazji, natomiast utrudnia rehabilitację.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anochin to taki "pre-Łuria", a ja wolę polską szkołę Konorskiego i jego neuroplastyczność niż ruską kompensację- według mnie Konorski był bliżej celu.

A gdyby był Amerykaninem lub Brytem, miałby co najmniej jednego Nobla. A tak pozbawili go nawet reguły trwałego połączenia synaptycznego, dając pierwszeństwo Hebbowi- który przewidział je rok później.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja tam lubię Ruskich, Konorski też się u nich szkolił, chyba nawet u samego Pawłowa. Za wiele o nim nie wiem, pamiętam tylko, że jego jest bardzo śmiała ówcześnie teoria o podwzgórzowych ośrodkach głodu i sytości. :)

Nawet ten nieszczęsny Trofim Łysenko, gdyby nie zaczął tak straszliwie zmyślać, miałby szansę wobec dzisiejszych badań nad RNA i dziedziczeniem pozagenowym.

No i Rosjanie mają najlepszą na świecie naukę sportową, zwłaszcza w sportach siłowych oraz wspaniale wykorzystują swoją przyrodzoną zdolność "low tech, high concept". :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z genetyki jestem słaby. Ale zawsze interesowała mnie epigenetyka w kontekście neuroplastyczności- chociaż niewiele i z tego rozumiem :D

Wyczuwam jednak "intuicyjnie" duży potencjał epigenetyki w stusunku do neuronów i astrocytów. Szczerze powiedziawszy (a raczej napisawszy) nie wyobrażam sobie plastyczności bez epigenetyki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To musi być super szybkie przetwarzanie. Mechanizm sumowania przestrzennego, a nie czasowego. Takie coś do tej pory opisywano tylko w modalności słuchowej i realizowane było poprzez tzw. kielich Helda.

Tyle, że droga słuchowa fizycznie jest krótka, a czuciowa zdecydowanie dłuższa. Chociaż u małych nietoperzy nawet najdłuższe aksony są dość krótkie. Poza tym musi w tym "palce" maczać móżdżek i powinno to mieć odzwierciedlenie w jego budowie i fizjologii.

Nie wyobrażam sobie kory jako spirytus movens tej funkcji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...