Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Opisano nowy mechanizm choroby Leśniowskiego-Crohna

Rekomendowane odpowiedzi

Nierównowaga bakterii przewodu pokarmowego może prowadzić do stanu zapalnego podobnego do choroby Leśniowskiego-Crohna (ChLC). Gdy mikrobiom przeszczepiano od chorych myszy do przewodu pokarmowego zdrowych gryzoni, w jelicie cienkim tych drugich pojawiały się symptomy ChLC.

Chociaż wykorzystaliśmy myszy z podwyższoną genetyczną predyspozycją do stanu zapalnego typu ChLC, objawy pojawiały się dopiero po przeszczepie mikroflory jelitowej chorych osobników - podkreśla prof. Dirk Haller z Technische Universität München (TUM). Co ważne, choroba nie jest wywoływana przez pojedynczy typ bakterii. Mogłoby się wydawać, że dysbiotyczne czy niezrównoważone są pewne kombinacje bakterii, [dlatego] ich właściwości powinny zostać wyjaśnione.

Badania niemieckiego zespołu rzuciły też więcej światła na komórki Panetha z dolnych części krypt jelitowych, które biorą udział w reakcjach obronnych jelit i fagocytozie mikroorganizmów. Od pewnego czasu wiadomo było, że obumierają one w przebiegu choroby Leśniowskiego-Crohna, ale nikt nie potrafił powiedzieć, czy zjawisko to prowadzi do nierównowagi w obrębie mikrobiomu. Najnowsze studium autorów publikacji z pisma Gut wskazuje, że utrata funkcji komórek Panetha to raczej skutek, a nie przyczyna stanu zapalnego.

Haller dodaje, że wielu chorym leki przynoszą tylko czasową ulgę. W wielu przypadkach stan zapalny powraca po jakimś czasie. Przeszczep mikroflory kałowej (ang. fecal microbiota transplant, FMT) to obiecująca metoda leczenia rozmaitych chorób przewodu pokarmowego. Ustalenia niemieckiego studium powinny pomóc w stworzeniu naukowej podbudowy i zmodyfikowaniu FMT pod kątem ChLC i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O właśnie, kombinują, kombinują, a wszystkie choroby z autoagresji, jak były "nieuleczalne" tak są. :)

Leki, chirurgia, badania, doktoraty, a przyczyna "zdziczenia" układu odpornościowego ciągle "wymaga dalszych badań". :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...