Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Spaser z ciekłym ośrodkiem czynnym

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Uniwersytetów Northwestern i Duke skonstruowali laser plazmonowy, którego parametry pracy można dostosowywać w czasie rzeczywistym.

W tradycyjnych laserach maksymalne skupienie wiązki wynosi połowę długości fali światła wykorzystywanego przez laser. To tak zwany limit dyfrakcyjny. Naukowcom udało się jednak obejść to ograniczenie dzięki wynalezieniu laserów plazmonowych. Mają one jednak poważną wadę, gdyż rolę ośrodka czynnego stanowi w nich ciało stałe. Trudno jest zatem dobierać parametry pracy lasera plazmonowego, a zmiana ich w czasie rzeczywistym jest niemożliwa. Amerykańskim uczonym udało się jadnak opracować laser plazmonowy z ciekłym ośrodkiem czynnym, a co z kolei umożliwia dobierania parametrów pracy.

W nowym laserze wykorzystano złotą macierz z nanownękami wypełnionymi płynem z rozpuszczonym tuszem, pełniącym rolę ośrodka czynnego. Dzięki temu można na bieżąco zmieniać długość światła emitowanego przez laser, zmieniając indeks refrakcyjny tuszu.

Taka architektura ma dwie zalety w porównaniu z laserem ze stałym ośrodkiem czynnym. Po pierwsze tusz można szybko rozprowadzać w różnych rozpuszczalnikach, zmieniając na bieżąco parametry prac lasera. Po drugie, jako że ośrodek czynny jest płynny można go bardzo łatwo dostarczać do lasera.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...