Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Skrzydła przezroczyste niezależnie od kąta oglądania

Rekomendowane odpowiedzi

Przezroczyste skrzydła motyla Greta oto prawie nie odbijają światła, przez co drapieżne ptaki mają problem ze śledzeniem toru jego lotu.

Zespół Hendrika Hölschera z Karlsruher Institut für Technologie (KIT) ustalił, że niskie odbicie to skutek rozmieszczenia na powierzchni skrzydeł nieregularnych nanostruktur. Podczas eksperymentów teoretycznych efekt udało się odtworzyć, dlatego naukowcy już snują plany dotyczące różnych zastosowań, np. w wyświetlaczach telefonów komórkowych czy laptopów.

Autorzy publikacji z pisma Nature Communications podkreślają, że u innych zwierząt z przezroczystymi powierzchniami odbicie jest niewielkie, gdy spogląda się na nie pod kątem prostym. Skrzydła naszej rusałki odbijają jednak mało światła także przy oglądaniu pod większymi kątami. W zależności od kąta, odbicie kierunkowe wynosi od 2 do 5% (w przypadku płaskiej szklanej powierzchni zmienia się zaś w granicach 8-100%). Niemcy podkreślają, że skrzydła G. oto cechuje niskie odbicie nie tylko światła widzialnego dla ludzi, ale i podczerwieni czy ultrafioletu.

Hölscher i inni badali skrzydła G. oto pod skaningowym mikroskopem elektronowym. Wcześniejsze studia wykazały, że u innych zwierząt za niskie odbicie odpowiadają regularnie rozmieszczone nanosłupki. Choć występowały one także u motyla, nie były jednak rozłożone regularnie i miały losową wysokość. Typowa wysokość nanosłupków zmieniała się w zakresie od 400 do 600 nanometrów, a odległość między nimi wynosiła 100-140 nm.

Konstruując model matematyczny, akademicy udowodnili, że niskie odbicie w całym zakresie kątów oglądania to wynik nieregularności rozmieszczenia i wysokości nanosłupków. Odkrywcą efektu jest doktorant Radwanul Hasan Siddique.

Eksperymenty z prototypami wzorowanymi na skrzydłach motyla pokazały, że tego typu powłoki są także wodoodporne i wykazują właściwości samoczyszczące.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Życie miało tyle czasu na testowanie różnych strategii, że tylko brać i korzystać, co zresztą robimy. :)

Nie wiem, strzelam, ale myślę, że gros naszych "wynalazków" to wyrwane naturze i nieco zmodyfikowane utwory, które już dawno przeszły "testy bojowe".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do fizyków, tylko wybaczcie mój brak wiedzy.

Czy zbudowany według takiego modelu molekularnego materiał będzie przepuszczał wszystko- w sensie promieniowania? Tzn. chodzi mi o to czy wyprofilowany będzie zaginał światło, czy nie?

Pytam w kontekście ewentualnego (nie)zastosowania go jako bazy do produkcji soczewek kontaktowych.

Edytowane przez glaude

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że chodzi tu o samą powierzchnię powodującą brak odbić. W Twoim zastosowaniu sama soczewka musiałaby pozostać "standardowa".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uote name='glaude' timestamp='1429973937' post='105029'] Czy zbudowany według takiego modelu molekularnego materiał będzie przepuszczał wszystko- w sensie promieniowania

 

 

Wszystko nie. Przy tych rozmiarach słupków i przerw między nimi powinien być widoczny w nadfiolecie, tym dalszym, 25 i mniej nanometrów. 

 

 

 

chodzi mi o to czy wyprofilowany będzie zaginał światło, czy nie

 

Będzie zaginał. Wystarczy by ośrodki były różne i będzie zależeć to od współczynnika załamania światła. Ale to już pewnie wiesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...