Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Wpływ genów na atrakcyjność dla komarów

Recommended Posts

Prawdopodobieństwo ugryzienia przez komara można sprowadzić do genów - dowodzą badania na bliźniętach Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej oraz współpracowników z Uniwersytetu w Nottingham czy Uniwersytetu Florydzkiego.

Atrakcyjność dla komarów wydaje się wiązać z genetyczną kontrolą nad wonią ciała. Autorzy raportu z PLoS ONE podkreślają, że choć ich badania były na razie pilotażowe, mogą pomóc w opracowaniu skuteczniejszych metod kontrolowania komarów i przenoszonych przez nie chorób.

Najnowsze studium bazowało na wcześniejszym eksperymencie, który pokazał, że atrakcyjność dla owadów bazuje na różnicach w zapachu ciała. Ludzie mniej atrakcyjni dla owadów wytwarzają naturalne repelenty. Wydaje się, że cecha ta jest kontrolowana genetycznie.

Testy na 18 parach bliźniaczek jednojajowych i 19 parach bliźniaczek dwujajowych wykazały, że identyczne pary są bardziej podobne pod względem atrakcyjności dla komarów. Okazało się, że stopień, do jakiego geny odgrywały rolę w byciu atrakcyjnym lub nie dla komarów (0,83), był podobny dla tego wyliczonego dla wzrostu (0,8) oraz ilorazu inteligencji (0,5-0,8).

W ramach eksperymentu Aedes aegypti uwalniano w rurce o kształcie litery Y. Komary mogły wybrać odnogę, którą leciały w kierunku zapachu dłoni ochotniczki (w ten sposób ustalano, która z bliźniaczek jest dla nich najbardziej pociągająca).

Wybierając ofiarę do ugryzienia, samice komarów wykazują wyraźne preferencje. Kobiety w ciąży są np. bardziej atrakcyjne dla Anopheles gambiae, głównego wektora malarii w Afryce, niż kobiety niespodziewające się dziecka. Zarówno komary, jak i meszki wykazują też pociąg do osób o większej masie ciała.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...