Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Płeć hepatocytów ma wpływ na wystąpienie skutków ubocznych

Rekomendowane odpowiedzi

Kobiece komórki wątroby, a zwłaszcza komórki kobiet po menopauzie, są bardziej podatne na skutki uboczne leków - twierdzą naukowcy ze Wspólnego Centrum Badawczego.

Od dawna wiadomo, że kobiety są bardziej podatne na polekowe skutki uboczne ze strony wątroby, ale dopiero teraz zademonstrowano istnienie międzypłciowych różnic na poziomie komórkowym.

W studium wykorzystano 5 leków (diklofenak, chloropromazynę, paracetamol, werapamil i omeprazol, substancją kontrolną była kofeina), w przypadku których wiadomo, że skutki uboczne dot. wątroby są różne u kobiet i mężczyzn. Badano ich wpływ na hodowle hepatocytów obydwu płci. Żeńskie komórki podzielono na grupy przed- i pomenopauzalną (w ten sposób uwzględniono wpływ zmian hormonalnych).

Choć ze względu na czas życia komórek okres obserwacyjny trwał zaledwie 5 godzin i tak stwierdzono różnice międzypłciowe. Szczególnie rzucała się w oczy wyższa podatność hepatocytów kobiet w wieku pomenopauzalnym na leki wywołujące rozpowszechnione w tej grupie wiekowej wątrobowe skutki uboczne.

Naukowcy podkreślają, że dotąd testy toksyczności leków prowadzono na osobnikach płci męskiej, zakładając, że wyniki w takim samym stopniu odnoszą się do osobników płci żeńskiej. W przypadku eksperymentów na hodowlach komórek w opisach rezultatów często w ogóle nie wspomina się o ich płci.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...