Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Problemy poznawcze po zatrzymaniu krążenia

Recommended Posts

Połowa pacjentów, którzy przeżyli zatrzymanie krążenia, ma problemy poznawcze, np. pamięciowe i dotyczące uwagi. Ponieważ podobne natężenie zjawiska zaobserwowano w kontrolnej grupie osób po zawale serca, naukowcy z Uniwersytetu w Lund sądzą, że przyczyną zaburzeń nie jest wyłącznie zatrzymanie krążenia i niedobór tlenu w mózgu.

Szwedzi analizowali przypadki 950 pacjentów z zatrzymaniem krążenia z Europy i Australii. Pół roku po zdarzeniu sercowym połowa pacjentów nie żyła. Reszta przeszła poznawcze testy przesiewowe. Zarówno chorych, jak i ich krewnych poproszono o zgłoszenie wszystkich zmian, jakie zaszły po zatrzymaniu krążenia. Prawie 300 osób wzięło udział w bardziej szczegółowych badaniach. Uzyskane wyniki porównano z rezultatami grupy kontrolnej - osób po przebytym zawale.

Ponieważ pacjenci z zawałem nie zostali wystawieni na niedobór tlenu w mózgu, spodziewaliśmy się oczywistych różnic [między grupami]. Okazało się jednak, że występują u nich objawy lekkiego uszkodzenia mózgu o natężeniu niemal takim samym jak u osób po zatrzymaniu krążenia - opowiada dr Tobias Cronberg.

Mając to na uwadze, akademicy sądzą, że problemy poznawcze da się w dużym stopniu wyjaśnić czynnikami ryzyka wspólnymi dla różnych chorób serca, np. cukrzycą, nadciśnieniem i wysokim poziomem cholesterolu. Inne badania wykazały już, że czynniki te zwiększają ryzyko demencji.

Nasz wniosek jest taki, że jeśli chcemy się dobrze zaopiekować pacjentami z zatrzymaniem krążenia, nie wystarczy, że uratujemy im życie. Musimy się także upewnić, że poradzą sobie z [wymienionymi] czynnikami ryzyka, np. poprawiając dietę i więcej ćwicząc. Inaczej grozi im rozwój demencji.

Szwedzi porównywali osoby, u których po zatrzymaniu krążenia utrzymywano temperaturę ciała rzędu 33°C lub 36°C. Zademonstrowaliśmy, że u pacjentów utrzymywanych w temperaturze 33°C i 36°C taka sama jest nie tylko przeżywalność, ale i zdolności poznawcze.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...