Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Potężne pole magnetyczne czarnej dziury

Rekomendowane odpowiedzi

Pięciu astronomów z Chalmers University of Technology wykorzystało teleskop Alma do pomiarów pola magnetycznego w pobliżu czarnej dziury jednej z odległych galaktyk. Okazało się, że jest ono znacznie potężniejsze niż cokolwiek innego wykrytego w centrum galaktyki.

Dotychczas udawało się zmierzyć jedynie słabe pola magnetyczne odległe od czarnych dziur, położone w odległości całych lat świetlnych od nich. Tym razem pomiarów dokonano przy samym horyzoncie zdarzeń czarnej dziury w galaktyce PKS 1830-211. Pole magnetyczne znajduje się dokładnie w miejscu, w którym materia jest gwałtownie przyspieszana przez czarną dziurę. Pomiarów dokonano obserwując polaryzację światła. W warunkach naturalnych polaryzacja może służyć do pomiarów pola magnetycznego, gdyż światło zmienia polaryzację w miarę podróży przez magnetyczne medium. W tym przypadku światło podróżowało przez wysoce namagnetyzowaną plazmę - informują uczeni.

Naukowcy wykorzystali opracowaną przez siebie technikę, dzięki której mogli dokonać obserwacji zakresie 0,3 milimetra. To rekordowo krótka fala wykorzystana do tego typu obserwacji i pozwoliła na badania obszaru bardzo blisko czarnej dziury. Zaobserwowaliśmy ewidentne sygnały rotacji polaryzacji, która była setki razy silniejsza niż najpotężniejsza z dotychczas zaobserwowanych we wszechświecie. Nasze prace to olbrzymi krok naprzód, gdyż dzięki Almie mogliśmy obserwować pole magnetyczne położone w odległości zaledwie kilku dni świetlnych od horyzontu zdarzeń. To pozwoli nam lepiej zrozumieć, co dzieje się w bezpośrednim sąsiedztwie supermasywnych czarnych dziur - powiedział Sebastien Mueller, współautor badań.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pięciu astronomów z Chalmers University of Technology wykorzystało teleskop Alma do pomiarów pola magnetycznego w pobliżu czarnej dziury jednej z odległych galaktyk. Okazało się, że jest ono znacznie potężniejsze niż cokolwiek innego wykrytego w centrum galaktyki.

 

Czuję się zagubiony w czasoprzestrzeni, bo właściwie o której galaktyce mówimy? Jestem jedynie pewien, że astronomów było pięciu. To i tak istotna informacja.

 

Dotychczas udawało się zmierzyć jedynie słabe pola magnetyczne odległe od czarnych dziur, położone w odległości całych lat świetlnych od nich.

 

No tak, te silne pola skutecznie się ukrywają…

 

Tym razem pomiarów dokonano przy samym horyzoncie zdarzeń czarnej dziury w galaktyce PKS 1830-211.

 

Niesamowite!!! Jakoś nie słyszałem, by ktokolwiek posłał jakikolwiek instrument badawczy tuż do horyzontu zdarzeń jakiejkolwiek czarnej dziury. Widać głupi jestem. :D

 

Pole magnetyczne znajduje się dokładnie w miejscu, w którym materia jest gwałtownie przyspieszana przez czarną dziurę

 

Normalnie NOBEL! Ktoś wreszcie złapał w jednym miejscu pole magnetyczne.

 

Pomiarów dokonano obserwując polaryzację światła.

 

Zdziwko. Myślałem, że pomiarów można było dokonać oglądając d*pę Maryny.

 

W warunkach naturalnych polaryzacja może służyć do pomiarów pola magnetycznego, gdyż światło zmienia polaryzację w miarę podróży magnetyczne medium.

 

Nawet przy piątku nie wypijam tyle alkoholu, by coś takiego ogarnąć…

 

Naukowcy wykorzystali opracowaną przez siebie technikę, dzięki której mogli dokonać obserwacji zakresie 0,3 milimetra.

 

Nieźle ssą. ;)

 

To rekordowo krótka fala wykorzystana do tego typu obserwacji i pozwoliła na badania obszaru bardzo blisko czarnej dziury.

 

No comments. :D

 

Zaobserwowaliśmy ewidentne sygnały rotacji polaryzacji, która była setki razy silniejsza niż najpotężniejsza z dotychczas zaobserwowanych we wszechświecie.

 

Setki razy była silniejsza rotacja, czy polaryzacja? Wszechświat małą literą dałby zdecydowanie autorowi w nos. Skoro autor jednak pisze, to nie dotknął jednak podstaw Wszechświata. Piątek piątkiem, ale odpowiedzialność za słowa być jedna powinna.

 

Nasze prace to olbrzymi krok naprzód

 

Dobrze, że nie wstecz.

 

powiedział Sebastien Mueller, współautor badań.

 

Wreszcie część zdania, co do której nie mam zastrzeżeń. Miłego weekendu. :D

Edytowane przez Astroboy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytając ten artykuł, wydawało mi się, że nikt nie dodał jeszcze pod nim komentarza, jednak zachodziłem w głowę jakim cudem astro jeszcze się nie wypowiedział ?

 

Turlałem się ze śmiechu gdy zobaczyłem komentarz. Dzięki. Miłego dnia :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...