Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Rozwód podwyższa ryzyko zawału u kobiet

Recommended Posts

Rozwódki miewają zawał serca 24% częściej niż kobiety stale zamężne. Dwa rozwody jeszcze bardziej podnoszą ryzyko, które jest już wtedy o 77% większe.

Nawet u kobiet, które ponownie wyjdą za mąż, po stresie rozwodu ryzyko zawału pozostaje większe i jest o 33% wyższe niż u pań szczęśliwie zamężnych.

Rozwód to poważny stresor. Od dawna wiadomo, że ludzie, którzy go przeżyli, mają więcej problemów zdrowotnych. To jednak jedno z pierwszych badań, oceniających kumulatywny wpływ rozwodu w dłuższej perspektywie czasowej [...] - opowiada dr Matthew Dupre ze Szkoły Medycznej Duke University.

Ustalenia bazują na odpowiedziach reprezentatywnej próby 15.827 osób w wieku 45-80 lat, które były zamężne/żonate co najmniej jeden raz. Od 1992 do 2012 co 2 lata przeprowadzano z nimi wywiady na temat zdrowia i stanu cywilnego. W ciągu 20 lat studium rozwiodła się mniej więcej 1/3 badanych.

Mężczyźni są generalnie bardziej zagrożeni zawałem i po pierwszym rozwodzie jego ryzyko jest podobne jak u stale żonatych. Choć kobiety wydają się gorzej znosić rozstanie, na tym etapie nie ma istotnej statystycznie różnicy między nimi a rozwiedzionymi mężczyznami. Ryzyko dla mężczyzn rośnie dopiero po dwóch i większej liczbie rozwodów.

Gdy mężczyźni ponownie się ożenią, również radzą sobie lepiej od kobiet; ryzyko zawału powraca bowiem w ich przypadku do poziomu charakterystycznego dla mężczyzn stale żonatych z jedną kobietą.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...