Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Kiedy połączyły się Ameryki?

Rekomendowane odpowiedzi

Geolodzy zdobyli dowody wskazujące, że Przesmyk Panamski uformował się 13-15 milionów lat temu. Dotychczas sądzono, że liczy on sobie zaledwie 3 miliony lat. Powstanie Przesmyku i połączenie się obu Ameryk przyniosło istotne zmiany w biologii kontynentów, rozkładzie prądów oceanicznych i zmieniło klimat całego globu.

Zespół Camilo Montesa z Universidad de Los Andes, byłego dyrektora Panama Geology Project na Smithsonian Tropical Research Institute, przeanalizował cyrkon z dawnych mórz i łożysk rzecznych Ameryki Południowej. Na tej podstawie uczeni stwierdzili, że Ameryki połączyły się znacznie wcześniej, niż sądzono. Utworzenie się pomostu lądowego pozwoliło na ruch zwierząt, zamknęło połączenie pomiędzy Pacyfikiem a Atlantykiem, spowodowało pojawienie się Prądu Zatokowego, co z kolei skutkowało ogrzaniem się Europy Północnej i uformowaniem wielkich pokryw lodowych w Ameryce Północnej.

Warstwy młodsze niż 13-15 milionów lat zawierają dużo cyrkonu typowego dla uformowania się Przesmyku Panamskiego. Starsze warstwy go nie zawierają. Sądzimy, że cyrkon został przyniesiony przez rzeki płynące przez Przesmyk, gdy połączył się on z Ameryką Południową o 10 milionów lat wcześniej niż poprzednio ustalona data - stwierdził Montes omawiając wyniki swoich badań.

Carlos Jaramillo, członek zespołu badawczego Montesa, mówi, że teraz trzeba jeszcze wyjaśnić co, jeśli nie powstanie Przesmyku Panamskiego, doprowadziło do wielkich zmian klimatycznych, jakie miały miejsce przed 3 milionami lat.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...