Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Autonomiczny samochód a choroba lokomocyjna

Recommended Posts

Autonomiczne samochody będą miały wiele zalet. Powinny zmniejszyć liczbę wypadków i zużycie paliwa. Jednak z ich rozpowszechnieniem się powinniśmy spodziewać się również zwiększenia liczby przypadków... choroby lokomocyjnej.

Michale Sivak i Brandon Schoettle z Instytutu Badań nad Transportem University of Michigan zapytali 3200 dorosłych osób z USA, Indii, Chin, Japonii, Australii i Wielkiej Brytanii, jakim czynnościom by się oddawały gdyby nie musiały kierować samochodem. Okazało się, że znaczna część respondentów ma zamiar czytać, wysyłać SMS-y, oglądać telewizję, grać w gry komputerowe lub pracować. Wszystkie te czynności zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia choroby lokomocyjnej. Ponad 30% Amerykanów, ponad połowa mieszkańców Indii, 40% Chińczyków i od 26 do 30% respondentów pozostałych krajów ma zamiar angażować się w tego typu czynności. A to oznacza, że od 6-12% osób podróżujących autonomicznymi samochodami będzie narażonych na średnie bądź poważne objawy choroby lokomocyjnej.

Choroba lokomocyjna będzie poważniejszym problemem w samochodach autonomicznych niż jest w samochodach kierowanych przez człowieka. Stanie się tak dlatego, że trzy główne zjawiska wywołujące chorobę lokomocyjną – rozbieżność pomiędzy sygnałami z błędnika a doznaniami wzrokowymi, niemożność oceny kierunku ruchu oraz brak kontroli nad kierunkiem ruchu – będą wzmożone w pojazdach autonomicznych. Na częstotliwość i uciążliwość objawów wpływ ma to, jaką czynnością zastąpimy kierowanie pojazdem - mówi Sivak.

Takie czynności jak obserwowanie drogi, spanie czy rozmowa przez telefon nie prowadzą do choroby lokomocyjnej. Sivak i Schoettle podpowiadają przemysłowi motoryzacyjnemu rozwiązania, które mogą zmniejszać prawdopodobieństwo wystąpienia choroby lokomocyjnej w autonomicznych samochodach. Koncerny samochodowe powinny maksymalizować pole widzenia montując jak największe szyby, montować przezroczyste wyświetlacze tak, by osoby oglądające filmy czy pracujące musiały patrzeć w kierunku, w którym samochód się porusza, należy też wyeliminować obrotowe fotele, ograniczyć ruchy głowy oraz zainstalować fotele pozwalające na podróż w pozycji poziomej.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszystko fajnie, ale krajobraz - nie tylko u nas - robi się coraz mniej ciekawy... przez większość drogi nie będzie na co patrzeć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...