Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Intel i Cray zbudują potężny superkomputer

Recommended Posts

Intel i Cray otrzymały od Departamentu Energii zamówienie na dwa potężne superkomputery. Wydajność jednej z maszyn ma wynieść aż 180 petaflopsów. To sporo ponad połowa mocy 500 działających dzisiaj największych suprekomputerów (309 PFLOPS). Obecnie najpotężniejszym superkomputerem na świecie jest chiński Tianhe-2. Jego maksymalna moc obliczeniowa to 33,9 PFLOPS, a moc szczytowa – 54,9 PFLOPS.

Superkomputer Aurora ma stanąć w Argonne National Laboratory do roku 2018. Maszyna zostanie zbudowana zgodnie z najnowszą architekturą Craya, o nazwie Shasta. Będzie używana do badań nad biopaliwami, akumulatorami, kontrolą rozprzestrzeniania się chorób, energią odnawialną oraz usprawnieniem systemów transportowych. DoE przeznaczył na Aurorę 200 milionów dolarów.

Drugi z superkomputerów, Theta, ma być gotowy z 2016 roku. Jego moc ma wynieść 8,5 petaflopsa, a do pracy ma potrzebować jedynie 1,7 MW. Obecnie amerykański superkomputer Mira (5. miejsce na TOP500) o mocy 8,6 PLOPS potrzebuje do pracy 3,9 MW.

Oba superkomputery będą korzystały z procesorów Intel Xeon i Intel Xeon Phi. Aurora zostanie dodatkowo wyposażona w nowy system pamięci nieulotnej oraz zaawansowany system plików o nazwie Lustre.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

O co ci chodzi?Mnie ciekawi,w jaki sposób są zasilane te superkomputery(mam na myślii sposób dostarczania energii do ich poprawnego dziąłania) i jak się je chłodzi(bo muszą wytwarzać sporo ciepła).MW to Megawaty,cięzko mi wyobrazić jak dużo to energii,choć chyba nie jest to maksymalna zużywana lość energii na świecie!Czy pojęcie petaplopsy jest używane tylko w odniesieniu do superkomputerów?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dostarczenie takiej ilości energii elektrycznej raczej nie jest szczególnie trudne. Ot gruby kabel, transformator i rozdzielenie na mniejsze. Takie 10MW to wciąż dużo mniejsza moc niż przepływa w standardowych sieciach przesyłowych (wysokie napięcie). W standardowej sieci 110kV płynie prąd rzędu setek amperów, co daje całe GW.

Pojedyncze przyłącze średniego napięcia (1 - 60kV) w zupełności wystarcza dla całego superkomputera. A takie 3-15kV to jest już linia, która jest doprowadzana do tych dużych bud z transformatorami na osiedlach, a to też już starczy dla większości superkomputerów.

 

Chłodzenie? Teraz to głównie cieczą chyba. Wcześniej to solidna klimatyzacja i przewiew.

 

 

 

Czy pojęcie petaplopsy jest używane tylko w odniesieniu do superkomputerów?
Tak, w domowych komputerach wciąż mówi się o teraflopsach... a może nawet gigaflopsach... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...