Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Atakują, by niszczyć

Rekomendowane odpowiedzi

Z przeprowadzonych w obu Amerykach badań wynika, że coraz częściej ataki hakerskie są nastawione na wywołanie zniszczeń czy zakłóceń w funkcjonowaniu firm lub społeczeństw. Widoczna jest zmiana priorytetów – ze zdobywania informacji czy testowania zabezpieczeń na sianie zamętu.

Badania zostały zlecone przez Organizację Państw Amerykańskich (OAS). Przeprowadzono je wśród osób odpowiedzialnych za IT w rządach 35 państw Ameryki Północnej i Południowej. W ankiecie uczestniczyło w sumie 575 ekspertów. Jedynie 60% z nich poinformowało, że wykryło próbę kradzieży danych z krytycznej infrastruktury. Aż 40% mówiło o odkryciu ataku, którego celem było unieruchomienie sieci przemysłowych, a 54% miało do czynienia z próbami zdalnej manipulacji infrastrukturą przemysłową, np. sprzętem w rafineriach naftowych.

Opinia publiczna, przyzwyczajona do informacji o cyberprzestępcach kradnących dane o kartach kredytowych czy zajmujących się szpiegostwem przemysłowym, nie zdaje sobie sprawy z ataków na infrastrukturę. Tymczasem, jak informuje Chris Black, szef Information Sharing and Analysis Center, do takich ataków dochodzi bez przerwy.

W raporcie przygotowanym na zlecenie OAS znalazły się też przykłady takich właśnie ataków. Eksperci wspominali na przykład o banku, z którego nie tylko ukradziono pieniądze, le wykasowano też dane o kontach klientów. Cyberprzestępcy zaatakowali też firmę z sektora paliwowego i manipulując jej wyposażeniem doprowadzili do „przekierowania zasobów”. W przygotowaniu raportu swój udział mieli specjaliści z firmy Trend Micro. Jej wiceprezes, Tom Kellerman, mówi, że z raportu jasno wynika, iż jesteśmy coraz bliżej chwili, gdy cyberatak na ważną prywatną firmę bądź organizację będzie wymagał militarnej odpowiedzi zainteresowanego rządu. Stoimy przed realnym zagrożeniem, że jacyś niezwiązani z żadnym rządem cyberprzestępcy przeprowadzą atak, którego celem będzie dokonanie zniszczeń. Wówczas zainteresowany rząd odpowie akcją wojskową - uważa Kellerman.

Pentagon już przed czterema laty ostrzegał, że cyberatak na amerykańską infrastrukturę może spotkać się z odpowiedzią militarną. Na razie nie jest jednak jasne, w jaki sposób i na jakich zasadach taki kontratak mógłby mieć miejsce.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...