Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Marsjański maratończyk

Recommended Posts

Łazik Opportunity jest pierwszym pojazdem, którzy na Marsie przebył trasę maratonu. Wczoraj, po 11 latach i 2 miesiącach pracy Opportunity NASA poinformowała, że łazik przejechał właśnie taką odległość.

Po raz pierwszy wyprodukowane przez człowieka urządzenia przebyło na powierzchni obcej planety odległość równą maratonowi - poinformował John Callas, menedżer odpowiedzialny za misję Opportunity. Amerykański łazik zdecydowanie pokonał więc radzieckiego Łunochoda-2, który na powierzchni Księżyca przejechał 39 kilometrów. Oczywiście celem misji nie jest bicie rekordów odległości. Ale przebycie maratonu na Marsie to wciąż fajna sprawa - dodał Steve Squyres z Cornell University, główny naukowiec misji Opportunity.

Łazik wylądował na Czerwonej Planecie 25 stycznia 2004 roku. Jego podstawowa misja miała trwać trzy miesiące. Łazik bardzo szybko odkrył dowody na to, że w przeszłości na Marsie była woda. Urządzenie wciąż działa i prowadzi badania. Od czterech lat znajduje się blisko krawędzi wielkiego krateru Endavour. Obecnie przebywa w Dolinie Maraton, nazwanej tak na cześć jego osiągnięcia.

Opportunity to jeden z dwóch – obok Curiosity – obecnie działających łazików marsjańskich. Łazik Spirit przestał komunikować się w Ziemią w 2010 roku. Oprócz pojazdów na powierzchni Mars jest badany też przez trzy orbitery. W najbliższych latach zarówno NASA jak i inne agencje kosmiczne planują kolejne misje na Marsa. Ich zwieńczeniem ma być wyprawa człowieka na Czerwoną Planetę.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

A może by tak podjechali łazikiem Oportunity do łazika Spirit, zobaczyli by co tam się z nim stało i może dałoby się go naprawić i uruchomić. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli NASA także planuje wysłać człowieka na Marsa? Ktoś wie kiedy?

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Sławko. To raczej pewne, że wyniku tego "ultramaratonu" byśmy nie dożyli. ;)

http://en.wikipedia.org/wiki/Spirit_%28rover%29#Image_map_of_Mars

;) Musielibyśmy się "uzbroić" w cierpliwość.

 

 

A tak bardziej poważnie, to gratulacje i głębokie ukłony dla inżynierów, którzy zaprojektowali rzeczony łazik. Swoją misję wypełnił, a czas funkcjonowania to już liczymy w kilku tysiącach procent początkowo zakładanego;) To jest też wskazówka, jak należy projektować przyszłe urządzenia do eksploarcji planet i innych obiektów kosmicznych.

Edited by wilk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie. Całkowicie przeciwnie. Oznacza to że inżynierowie całkowicie pomylili się w swoich obliczeniach. Zaprojektowali coś a wyszło coś innego.

Inżynierowie źle policzyli. Kowal zrobił swoje dobrze :D

Edited by thikim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...