Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Goryle źródłem 2 grup wirusa HIV-1

Recommended Posts

Pandemia AIDS to pokłosie wielokrotnej transmisji małpiego wirusa niedoboru odporności SIV (od ang. simian immunodeficiency virus) do populacji ludzkiej. Źródłem dwóch grup wirusa HIV-1 - M i N - okazały się szympansy, lecz nie było pewności co do pochodzenia grup O i P. Teraz powiązano je z zachodnimi gorylami nizinnymi (Gorilla gorilla gorilla) z południowego Kamerunu.

Grupa M (major lub mainstream) odpowiada za większość zakażeń HIV-1, zaś grupa O (oulier lub outgroup) jest endemiczna dla Kamerunu oraz okolicznych państw środkowo-zachodniej Afryki i powoduje circa 1-5% zakażeń. Grupa N (non-M i non-O lub new) ma związek z niewielką częścią infekcji w Kamerunie. Koniec końców w 2009 r. także w Kamerunie odkryto kolejną grupę - P (udokumentowano przypadki zaledwie 2 pacjentów).

Z badań wynika, że zarówno szympansy, jak i goryle są nosicielami wirusów, które mogą pokonywać barierę gatunkową i powodować poważne epidemie - podkreśla Martine Peeters, wirusolog z Uniwersytetu w Montpellier.

Naukowcy badali próbki odchodów zachodnich goryli nizinnych (2611), wschodnich goryli nizinnych, zwanych też gorylami Grauera (103) i goryli górskich (218) z południowego Kamerunu, północnego Gabonu, Demokratycznej Republiki Konga i Ugandy. Skryning prowadzono pod kątem przeciwciał anty-SIVgor oraz kwasów nukleinowych.

SIVgor zidentyfikowano tylko na 4 stanowiskach z południowego Kamerunu. Wszystkie szczepy pochodziły od jednej linii szympansiego wirusa SIVcpz. Dwa w pełni zsekwencjonowane wirusy z południowo-zachodniego Kamerunu były blisko związane i zapewne stanowiły źródło grupy P wirusa HIV-1. Większość genomu 3. szczepu SIVgor ze środkowego Kamerunu przypominała zaś grupę O wirusa HIV-1.

Do transmisji doszło zapewne w wyniku kontaktu z zakażoną krwią i/lub tkankami podczas polowania i sprawiania mięsa zwierząt - twierdzi Peeters.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...