Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Powstała 'mapa' budowy mózgu w dwóch typach ekstrawersji

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Brown University zmapowali podobieństwa i różnice między dwoma rodzajami ekstrawersji: ekstrawersją afiliacyjną i sprawczą.

Jak tłumaczą Amerykanie, ekstrawersja sprawcza wyraża się jako tendencja do asertywności, wytrwałości i osiągania, zaś dla ekstrawertyków afiliacyjnych nagradzająca jest towarzyskość czy zaprzyjaźnianie.

Zespół przeprowadził strukturalne MRI 83 kobiet i mężczyzn w wieku od 18 do 54 lat. To pierwsze całościowe studium dot. fizycznych podobieństw i różnic w mózgach obu typów dorosłych ekstrawertyków (wcześniejsze studium bazowało tylko na seniorach).

Na początku zbadano stan zdrowia fizycznego i psychicznego ochotników, a później dano im do wypełnienia standardowe testy osobowościowe. Po badaniu rezonansem magnetycznym prof. Tara White i studentka Erica Grodin skupiły się m.in. na znanej z powiązań z ekstrawersją przyśrodkowej korze okołooczodołowej (ang. medial orbitofrontal cortex, mOFC). Dane z MRI analizowały również za pomocą morfometrii bazującej na wokselach.

Zgodnie z oczekiwaniami badaczek, okazało się, że nawet po uwzględnieniu innych potencjalnie istotnych czynników, np. wieku, wyższe natężenie obu rodzajów ekstrawersji korelowało z większą objętością istoty szarej w prawej i lewej mOFC. U osób z wyższą ekstrawersją sprawczą znaleziono jednak kilka dodatkowych obszarów z większą zawartością substancji szarej, a mianowicie lewy zakręt przyhipokampowy (który odpowiada za uczenie i pamięć nagrody), lewy zakręt przedśrodkowy, lewy zakręt obręczy oraz lewe jądro ogoniaste. U mężczyzn listę tę wydłużało prawe jądro półleżące.

White i Grodin podkreślają, że ich studium wskazało jedynie na korelację, a nie na to, że większa objętość pewnego obszaru skutkuje jakimiś cechami osobowości. Nie wiadomo też, kiedy większe objętości się rozwijają: czy ludzie się z nimi rodzą, czy też nabywają je na późniejszych etapach życia.

Dzięki nowo zdobytej wiedzy naukowcy mają nadzieję lepiej zrozumieć zmiany w ludzkiej emocjonalności na przestrzeni życia, np. w przebiegu normalnego starzenia i chorób neurodegeneracyjnych.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...