Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Potężny stary kwazar

Recommended Posts

Odkrycie kwazaru SDSS J0100+2802 to bardzo ważny krok w kierunku zrozumienia ewolucji tych najpotężniejszych obiektów we wszechświecie. Tym, co czyni SDSS J0100+2802 wyjątkowym jest jego wiek. To najjaśniejszy kwazar z początków wszechświata zasilany przez najbardziej masywną czarną dziurę z tego okresu. Kwazar odkryli uczeni z Uniwersytetu w Pekinie i University of Arizona.

Wspomniany kwazar znajduje się w odległości 12,8 miliarda lat świetlnych od Ziemi, a zatem powstał 900 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Znajdująca się w jego centrum czarna dziura ma masę 12 miliardów Słońc, a jasność kwazaru jest równa jasności 420 bilionom Słońc.

Jak zauważa profesor Xiaohui Fan z University of Arizona, wyjaśnienie istnienia tego obiektu to poważne wyzwanie dla ekspertów. W jaki sposób we wczesnym wszechświecie, kiedy dopiero do powstały pierwsze gwiazdy i galaktyki mógł pojawić się tak jasny kwazar z taką wielką czarną dziurą? Jaki jest związek pomiędzy kolosalną czarną dziurą, a jej otoczeniem i jej galaktyką? - pyta uczony.

Pierwsze kwazary zostały odkryte w 1963 roku. Obecnie znamy ponad 200 000 tego typu obiektów. SDSS J0100+2802 jest 7-krotnie jaśniejszy niż najstarszy znany kwazar, który liczy sobie 13 miliardów lat. Jest też najjaśniejszym ze wszystkich kwazarów o dużym przesunięciu ku czerwieni. O tym, jak potężną strukturą jest nowo odkryty kwazar niech świadczy fakt, że czarna dziura w centrum Drogi Mlecznej ma masę „zaledwie” 4 milionów Słońc. Masa czarnej dziury SDSS J0100+2802 jest zatem 3000 razy większa.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak się zastanawiam, czy językoznawcy nie potraktowali kwazaru jak roweru, bo pulsar w dopełniaczu brzmi jakoś inaczej… Uwadze polecam to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale z czym uczeni mają problem? Przecież gęstość materii we wczesnym wszechświecie była tak duża, że jak sądzę mogły się tworzyć w tamtym czasie wręcz gigantyczne gwiazdy (bardzo krótko żyjące), które eksplodując pozostawiać mogły też gigantyczne czarne dziury. A te z kolei będąc blisko siebie mogły łatwo łączyć się w jeszcze większe "potwory", dające później początek kwazarom i galaktykom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W tym czasie już gęstość nie była duża. Może by i tak mogło być gdyby nie inflacja kosmologiczna. Gwiazdy powstawały prawdopodobnie później.

Inaczej Wszechświat zanim by zaczął się rozszerzać to by się zapadł do czarnej dziury.

Edited by thikim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak się zastanawiam, czy językoznawcy nie potraktowali kwazaru jak roweru, bo pulsar w dopełniaczu brzmi jakoś inaczej… Uwadze polecam to.

 

Chciałem Ci to jakoś sensownie wytłumaczyć, ale nie, tu jest jakaś masakra.

 

Teoretycznie odmieniać nowe wyrazy na podobieństwo starych. I tu mamy:

radar, sztandar, puchar (D. -u)

Choć z drugiej strony – mamy przecież"

zegar, dźwigar, suchar (D. -a)

 

Chciałem też napisać, że ludzie wybierając -a zamiast pustej końcówki w bierniku (wyraźna tendencja w polskim od jakichś 100 lat) wybierają także -a zamiast -u w dopełniaczu, ale przecież jest widzę kwazar, a nie kwazara

 

Jedyny sposób, w jaki jestem w stanie to skomentować, to:

i-am-therefore-leaving-to-nepal.png

Edited by WhizzKid

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...