Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Istnieje korelacja między niedoborem witaminy D i metabolizmem glukozy

Rekomendowane odpowiedzi

Bez względu na to, ile ważą, ludzie z niskim poziomem witaminy D z większym prawdopodobieństwem mają cukrzycę.

Wg oświadczenia opublikowanego przez amerykańskie Towarzystwo Endokrynologiczne, osoby z niskim poziomem witaminy D są częściej otyłe. W porównaniu do ludzi z normalnym stężeniem witaminy D, częściej mają też cukrzycę typu 2., stan przedcukrzycowy i zespół metaboliczny. Uzyskane wyniki pozwalają sprecyzować związki łączące witaminę D, otyłość i cukrzycę.

Podstawowym plusem tego studium jest porównywanie poziomu witaminy D u ludzi z całego zakresu wagi (od szczupłych po obciążonych otyłością olbrzymią) przy jednoczesnym uwzględnieniu cukrzycy - podkreśla Mercedes Clemente-Postigo z Uniwersytetu w Maladze.

W ramach badania przekrojowego porównywano biomarkery witaminy D u 148 pacjentów z dwóch hiszpańskich szpitali uniwersyteckich. Wszystkich kategoryzowano w oparciu o wskaźnik masy ciała (BMI), a także o występowanie bądź nie zaburzeń glikemii, np. cukrzycy i stanu przedcukrzycowego. Naukowcy mierzyli poziom witaminy D we krwi oraz określali ekspresję genów receptorów witaminy D w tkance tłuszczowej.

Okazało się, że ludzie, u których nie występowały zaburzenia metabolizmu glukozy, mieli wyższy poziom witaminy D niż diabetycy. Także szczupłe osoby z cukrzycą lub innym zaburzeniem metabolizmu glukozy z większym prawdopodobieństwem miały niższe stężenie witaminy D. Generalnie poziom witaminy D był bezpośrednio związany z poziomem glukozy, lecz nie z BMI.

Nasze badania wskazują, że stężenie witaminy D jest ściślej powiązane z metabolizmem glukozy niż otyłością. Studium sugeruje, że niedobór witaminy D i otyłość synergicznie podwyższają ryzyko cukrzycy i innych zaburzeń metabolicznych. Przeciętna osoba mogłaby je zmniejszyć, dbając o zdrową dietę i odpowiedni czas przebywania na dworze - podsumowuje dr Manuel Macías-González z Uniwersytetu w Maladze.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...