Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Dwa jądra we wnętrzu Ziemi

Rekomendowane odpowiedzi

Ziemia posiada nie jedno, a dwa jądra wewnętrzne. Tak twierdzą eksperci z University of Ilinois i Uniwersytetu w Nankinie, którzy odkryli, że jądro ziemi ma we wnętrzu kolejne jądro.

Pomimo tego, że to wewnętrzne jądro jest małe, mniejsze od Księżyca, to ma interesujące właściwości - mówi profesor Xiaodong Song. Może nam ono sporo powiedzieć o historii naszej planety i o tym, jak się formowała - dodaje.

Dotychczas sądzono, że we wnętrzu Ziemi znajduje się pojedyncze jądro, w którym wyróżniano dwa obszary: płynny zewnętrzny oraz stały wewnętrzny. Teraz okazuje się, że we wnętrzu jądra wewnętrznego znajduje się kolejne jądro. Jego średnica jest około dwukrotnie mniejsza niż średnica jądra wewnętrznego. O ile w jądrze wewnętrznym kryształy żelaza są zorientowane w kierunku północ-południe, w wewnętrznym jądrze jądra wewnętrznego kryształy zorientowane są na linii wschód-zachód. Zachowanie obu jąder jest różne, co sugeruje, że mogą być zbudowane z kryształów innego typu.

Mamy tam dwa obszary o na tyle istotnych różnicach, że możemy się z nich dowiedzieć interesujących rzeczy na temat ewolucji jądra. Na przykład jądro wewnętrzne mogło przechodzić dramatyczne zmiany. Może być ono kluczem do ewolucji planety. Dopiero teraz zajrzeliśmy do centrum Ziemi - mówi Song.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś ma pomysł jak kryształy w jądrze ziemi mogą być zorientowane w kierunku wschód-zachód? Chodzi tutaj o orientację po okręgach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś ma pomysł jak kryształy w jądrze ziemi mogą być zorientowane w kierunku wschód-zachód? Chodzi tutaj o orientację po okręgach?

Ja tak to właśnie zrozumiałem, że chodzi o orientację równoległą do równika, czyli wokół osi Ziemi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkiem możliwe ułożenie biorąc pod uwagę nachylenie osi obrotu wobec płaszczyzny orbitowania wokoło słońca. Ich proporcje i ułożenie tak jakby dwie składowe wektora?

Edytowane przez Stanley

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jakie mogą być przyczyny takiego ułożenia kryształów. Z tego, co pamiętam ze studiów, to odlewanie odśrodkowe daje raczej strukturę izotropową niż tak zorientowaną(pewny nie jestem), wikipedia też mówi o strukturze bardziej jednorodnej, milcząc o tym w którą stronę ta "bardziej jednorodna" jest zorientowana, więc zastanawiam się, czy sam obrót może być przyczyną takiego stanu rzeczy. Ciekawe czy odtworzenie tych warunków wniosłoby jakiś postęp w odlewnictwie. Czy jest na sali jakiś odlewnik?

Edytowane przez Flaku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem odlewnikiem (może za dwa tygodnie – będzie fajna ekipa z dobrym browarem ;)), ale wydaje mi się, że kluczowym problemem w zabawie może być pole magnetyczne. Oczywiście nie mam jakiejkolwiek koncepcji, ale gdyby coś stygło rotując różnicowo w jakimś polu dipolowym, to jak nic, mamy to co trzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę, że właściwości magnetyczne żelaza zależą od jego odmiany alotropowej, która z kolei dla czystego żelaza zmienia się skokowo ze zmianą warunków, wydaje się to spójną koncepcją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...