Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Gdy największy zębowiec przestraszy się człowieka...

Recommended Posts

Kanadyjski fotograf Keri Wilk uwiecznił rzadki mechanizm obronny kaszalota (Physeter macrocephalus). Mężczyzna pływał z innymi nurkami u wybrzeży Dominiki, gdy całą grupę otoczyła masywna chmura odchodów walenia. Obracając się i machając ogonem, ssak utworzył przypominający tornado wir.

Do zdarzenia doszło, gdy 4 nurkowie zaczęli fotografować kaszalota (robili to w ramach zaaprobowanej przez rząd ekspedycji). Choć defekacja przed zanurzeniem nie należy do rzadkości, w tym przypadku doszło do wytworzenia chmury o średnicy ok. 30 m.

Na domiar złego Keri lubi nurkować tylko w masce z fajką, trudno mu więc było uniknąć kontaktu z wydalinami.

Czterech z nas podpłynęło w pobliże kaszalota. Potem ssak z wolna się do nas zbliżył, ustawił się głową w dół i wtedy się zaczęło. Na początku wyglądało to na zwykłe wypróżnianie, ale zamiast nurkować dalej, zwierzę zostało w pobliżu powierzchni i kontynuowało defekację przez zadziwiająco długi czas. Zdumieni patrzyliśmy to na siebie, to na walenia, spodziewając się, że lada chwila zew natury ustanie, jednak niestrudzony kaszalot kręcił się i unosił w górę i w dół, wzniecając fale kału [...] - opowiada Wilk.

Z krystalicznie czystej wody nic nie zostało, a Keri nie widział nawet wyciągniętej przed siebie dłoni. Choć odchody dostały się do każdego zakamarka, później dokładnie się wypłukały, tak że na ciele i kombinezonie nie zachował się żaden nieprzyjemny zapach.

Wilk podkreśla, że nigdy nie słyszał o podobnym zdarzeniu. Na dobrą sprawę to może być pierwszy raz, kiedy udało się ten mechanizm udokumentować.

Obronną defekację odnotowano u kaszalotów płaskonosych (Kogia sima) i małych (Kogia breviceps). W ich przypadku nikogo to jednak nie dziwi, bo jako dużo drobniejsze od P. macrocephalus mają naturalnych wrogów.

Keri zaczął nurkować w wieku 8 lat. Jako 12-latek zdobył licencję, a że jego rodzice lubili podróżować, miał kiedy zdobywać doświadczenie. Niedawno założył firmę Rotorpixel, która produkuje stabilizatory aparatów dla dronów czy kwadrokopterów.

 

 


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Przepraszam, każdy może mieć sraczkę" powiedział kaszalot. "Proszę nie wyciągać pochopnych wniosków".

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Na domiar złego Keri lubi nurkować tylko w masce z fajką, trudno mu więc było uniknąć kontaktu z wydalinami.

 

Ciekawe, jaką dawkę wchłonął – to może mieć wpływ na ogląd rzeczywistości. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...