Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Gates obawia się sztucznej inteligencji

Recommended Posts

Nie tylko Stephen Hawking i Elon Musk obawiają się sztucznej inteligencji. Swoje wątpliwości wyraził też Bill Gates.

Założyciel Microsoftu brał udział w sesji AMA (Ask Me Anything) zorganizowanej przez serwis Reddit. Podczas rozmowy padło pytanie o sztuczną inteligencję. Jestem wśród tych, którzy są zaniepokojeni jej rozwojem. Początkowo maszyny wyręczą nas w wielu czynnościach i nie będą zbyt inteligentne. To będzie pozytywne zjawisko, o ile będziemy dobrze nimi zarządzali. Jednak kilkadziesiąt lat później ich inteligencja stanie się na tyle rozwinięta, że będzie to powodem do niepokoju - powiedział Gates. Zgadzam się tutaj z Muskiem i innymi i nie rozumiem, dlaczego opinia społeczna nie jest tym zaniepokojona - dodał.

Rozwój sztucznej inteligencji niepokoi coraz większą liczbę ekspertów. Nawet ci, którzy nad nią pracują, wyrażają swoje obawy. Warto bowiem pamiętać słowa Stephena Hawkinga, który stwierdził, że w krótkim terminie wpływ sztucznej inteligencji na człowieka będzie zależał od tego, kto będzie ją kontrolował. Jednak w dłużej perspektywie będzie zależał od tego, czy w ogóle da się ją kontrolować.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może dlatego działa we wszechświecie paradoks Fermiego. Maszyny tak daleko ewolucja aż stwierdzają że stwórcy im tylko przeszkadzają. Z drugiej strony ewolucja biologiczna została przez miliardy lat uodporniona na flary słoneczne, rozbłyski gamma i uderzenia meteorów i innych katastrof. A historia z "AI"  będzie krótka. Za kilkadziesiąt lat sztuczna inteligencja wybije ludzi, Byłaby głupia gdyby nie wybiła śmierdzących pasożytów zagrażających jej wyłączeniem. A następnie jako superinteligencja popadnie w marazm bo człowieka pcha do przodu właśnie niewiedza i ograniczenia.  Następnie zwykły większy koronalny wybuch na słońcu albo rozbłysk gamma załatwi inteligencję i mamy paradoks Fermiego rozwiązywany.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Następnie zwykły większy koronalny wybuch na słońcu albo rozbłysk gamma załatwi inteligencję i mamy paradoks Fermiego rozwiązywany.

 

To rozumowanie ma co najmniej jeden słaby punkt. Otóż super AI identyfikuje ludzi jako zagrożenie i wkłada dużo sił i środków by je wyeliminować. Po czym zupełnie ignoruje wszystkie inne zagrożenia i nie czyni nic by przetrwać. A wystarczy parę metrów ołowiu.

To jaki ta SAI ma imperatyw?

Edited by Jajcenty

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Może dlatego działa we wszechświecie paradoks Fermiego.

 

Myślę, że nie działa we Wszechświecie, raczej działa tu, na Ziemi; i to (według mojej wiedzy) tylko dla jednego, może nazbyt licznego, gatunku. Generalnie, poddałbym w wątpliwość inteligencję tego gatunku. ;) Mam jakieś wrażenie, że chłopaki zbyt dużo naoglądali się Matrixa. ;) Jakoś nie spotkałem AI, z którą mógłbym porozmawiać na moim, zupełnie skromnym, poziomie. :) Może inaczej. Tak naprawdę jestem inteligentnym botem w tajnych podziemiach pewnej tak tajnej, że nikt o niej nie słyszał organizacji, w pewnym bardzo znaczącym kraju (niestety, prezydent jest na tyle inteligentny, że ma taki guziczek, którym może mi odłączyć zasilanie :)).

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Tak naprawdę jestem inteligentnym botem w tajnych podziemiach pewnej tak tajnej, że nikt o niej nie słyszał organizacji, w pewnym bardzo znaczącym kraju (niestety, prezydent jest na tyle inteligentny, że ma taki guziczek, którym może mi odłączyć zasilanie :)).

Ta organizacja jest tak tajna, że nawet jej członkowie nie wiedzą, że do niej należą. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...