Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

SurfaceHub a nie HoloLens

Rekomendowane odpowiedzi

Znany dziennikarz IT, Mike Elgan, studzi zapał związany z prezentacją technologii HoloLens i twierdzi, że to nie ona jest czymś, co powinno zwrócić naszą uwagę podczas ostatniej konferencji Microsoftu.

HoloLens to produkt badawczy. Microsoft od 20 lat opracowuje tego typu rzeczy. W Microsoft Research widziałem perfekcyjną technologię zamiany tekstu w głos, w której można było wykorzystać głos dowolnej osoby. Oni zrobili demo z głosami celebrytów. Widziałem projekty, w których badacze z Microsoft Research wykorzystali kamery do tworzenia w czasie rzeczywistym animowanych awatarów. Widziałem projekty badawcze takie jak system sztucznej inteligencji, który przeczesywał słowniki, by zrozumieć zależności pomiędzy wyrazami i dzięki temu 'zrozumieć' świat. A wszystko to widziałem 15 lat temu. Jednak żaden z tych niesamowitych produktów nie zadebiutował na rynku - pisze Elgan. Jego zdaniem w chwili, gdy HoloLens trafi do sprzedaży, na rynku będzie już wiele podobnych produktów innych firm.

Jego zdaniem prawdziwą rewolucją, na którą jednak mało kto zwrócił uwagę, jest SurfaceHub. To wielki wyświetlacz typu all-in-one zbudowany z myślą o przedsiębiorstwach. Wyświetlacz z zamkniętym wewnątrz komputerem z Windows 10 będzie sprzedawany w 2 rozmiarach – 55 cali i 84 cale. SurfaceHub to urządzenie dotykowe, z którego można korzystać za pomocą gestów, dotyku, piórka i klawiatury. Wyposażono je w dwie szerokokątne kamery 1080p, mikrofon, czujniki ruchu i dotyku.

Urządzenie korzysta z zaawansowanego interfejsu, który precyzyjnie obsługuje jednocześnie do 100 punktów dotyku. To oznacza, że z wyświetlacza może korzystać jednocześnie wiele osób. Jako, że jest on kontrolowany przez Windows, producent dostarcza go z pakietem MS Office, One Note i Skype for Business. W podstawowej konfiguracji SurfaceHub jest więc jednocześnie wielkim wielodotykowym wyświetlaczem komputerowym, telewizorem, systemem wideokonferencyjnym, komputerem, telefonem i systemem prezentacyjnym. Spełnia zatem wszystkie zadania potrzebne w sali konferencyjnej przedsiębiorstwa, pracowni projektowej inżyniera czy gabinecie prezesa firmy.

Urządzenie to dzieło grupy Perceptive Pixel. W 2012 roku Microsoft przejął firmę Perceptive Pixel, która specjalizowała się w produkcji wielkich wyświetlaczy na potrzeby wojska czy mediów. Szef Perceptive Pixel używa SurfaceHuba ustawionego niemal poziomo, lekko pochylonego jak stół projektowy. I prawdopodobnie właśnie w tym widzi Elgan przełomowe zastosowanie. Urządzenie może bowiem zastąpić wszyskie lub niemal wszystkie urządzenia i przedmioty, które mamy obecnie na biurku. Może być jednocześnie biurkiem, komputerem, notatnikiem, telefonem czy odtwarzaczem muzycznym. Elgan sądzi, że w przyszłości może zastąpić też telewizor, a raczej telewizory będą tworzone na wzór SurfaceHuba.

Obecnie urządzenie trafia wyłącznie do przedsiębiorstw, jest zbyt drogie na rynek konsumencki. Niewykluczone jednak, że w ciągu najbliższych lat jego cena spadnie na tyle, że zaczną go kupować osoby indywidualne.

Gigantyczny dotykowy all-in-one to rewolucyjna platforma komputerowa, która w najbliższych latach będzie coraz bardziej popularna. Obecnie bardziej służy ona do pracy niż do zabawy. Ale ma coś, czego nie ma HoloLens: to gotowy produkt i będzie sprzedawany już w bieżącym roku - pisze Elgan.

Trzeba jednak pamiętać, że SurfaceHub nie jest oryginalnym pomysłem Microsoftu. Wielokrotnie w przeszłości pokazywano podobne rozwiązania, a sam Microsoft już w 2007 roku zaprezentował urządzenie Surface. Tym razem jednak mamy do czynienia z urządzeniem, które korzysta z popularnego systemu operacyjnego, szerokiej gamy profesjonalnego oprogramowania i jest gotowe do rynkowego debiutu.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nowego, sam zrobiłem podobny ekran 55" już jakiś czas temu...

Edytowane przez pogo
Obawiam się, że nie możemy publikować linków reklamujących produkty i zachęcających do zakupów bez zgody właściciela serwisu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, nie jest to jakaś super nowość. I jak sprawdza się w użyciu? I do czego ewentualnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@thikim

Zdziwiłbyś się jak często mi brakuje czegoś takiego... głównie na prezentacjach gdy padają pytania od idiotów, których trudno przekonać bez szybkiego pokazania pewnych drobiazgów.

I nie... wskaźnikiem laserowym nie wszystko zrobisz. Szczególnie nic nie przesuniesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...