Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Statyny mogą zapobiegać przerzutom nowotworowym

Rekomendowane odpowiedzi

Badania laboratoryjne prowadzone przez Wydział Medycyny University of Pittsburgh sugerują, że statyny - leki na obniżenie poziomu cholesterolu - mogą być obiecującymi, tanimi środkami zmniejszającymi ryzyko przerzutów guzów nowotworowych. To właśnie przerzuty, a nie oryginalne guzy, najczęściej zabijają osoby cierpiące na nowotwory.

Nie planowaliśmy tego. Badaliśmy metabolizm komórek nowotworowych i sprawdzaliśmy, jaki wpływ na niego mają różne leki, w tym statyny - mówi jeden z autorów badań, Zoltan Oltvai. Wykazaliśmy jednak, że leki obniżające poziom cholesterolu przerywają wzrost niektórych linii komórek nowotworowych. Linie te są bardzo podobne do komórek nowotworowych, które opuszczają guza i kolonizują inne organy.

Specjaliści od wielu lat wiedzą, że czasami wydaje się, jakby statyny zwalczały nowotwory, jednak dotychczas mechanizm ich działania był niejasny, a wcześniejsze testy kliniczne dawały mieszane wyniki.

Komórki nowotworowe, aby móc opuścić guza i skolonizować organizm, potrzebują zsyntetyzowania cholesterolu i molekuł prekursorowych cholesterolu. Jak informuje doktor Oltvai, statyny mogą blokować działanie enzymu, który jest katalizatorem w zasadniczych etapach procesu syntezy cholesterolu.

Zespół Oltvaia odkrył, że na działanie statyn szczególnie podatne są te linie komórek, które wewnątrz zawierają proteinę o nazwie wimentyna, ale na których powierzchni nie dochodzi do ekspresji E-kadheryny. Statyny prawdopodobnie nie okażą się efektywnym lekiem przeciwko guzom pierwotnym, mogą jednak blokować przerzuty - podkreśla doktor Oltvai.

Uczony ostrzega jednak, by chorzy na nowotwory nie brali statyn an własną rękę. Podkreśla, że pozytywne wyniki uzyskano podczas badań laboratoryjnych na komórkach, co nie znaczy, że efekt będzie taki sam w ludzkim organizmie.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No proszę. Dopiero co zaczęło się mówić, ze z tym "szkodliwym" cholesterolem niezupełnie jest tak jak twierdzono przez całe dekady - i już się magicznie znalazło nowe zastosowanie dla dla leku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ogóle w profilaktyce nowotworowej bardzo wazne jest określenie swoich predyspozycji do wystąpienia choroby (można na <usunięte:wilk>). Określenie ryzyka pozwala nam na wprowadzenie odpowiedniej diety, zmian w trybie życia oraz odpowiednio częstych i przede wszystkim systematycznych badań, które umożliwiają stałe kontrolowanie stanu zdrowia. Wszystko jest ściśle dopasowane do zagrożenia, a nie prowadzone "na oślep". 

Edytowane przez wilk
usunięto reklamę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...