Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Marketingowcy chcą dostać dane z samochodów

Recommended Posts

Ian Robertson z BMW ostrzega, że firmy technologiczne i marketingowe naciskają na producentów samochodów, by ci udostępniali im dane zbierane przez czujniki pojazdów mających łączność z internetem. Obecnie każdy samochód zjeżdżający z linii produkcyjnych BMW jest wyposażony w łączność bezprzewodową i może przekazać do sieci informacje na temat lokalizacji, prędkości, przyspieszenia czy osób przebywających w samochodzie. Wiele osób mówi nam: dajcie nam dostęp do tych danych, a my pokażemy, co potrafimy z nimi zrobić - stwierdza Robertson. Jego firma konsekwendie odmawia.

Obecnie zdecydowana większość nowych samochodów jest wyposażona w czujniki i systemy łączności. Producent samochodu może dzięki temu dowiedzieć się, w jaki sposób używane są pojazdy, a reklamodawcy i ubezpieczyciele mogliby zdobyć informacje np. na temat jego użytkowników. Jeśli samochód przekazuje dane na zewnątrz, powstaje pytanie, w jaki sposób można je zabezpieczyć i kto może uzyskać do tych informacji dostęp. Żaden z producentów samochodów nie chce stać się pierwszym, który nie upilnował danych czy którego pojazd został zaatakowanych przez hakerów. Źle wpłynęłoby to na wizerunek firmy - mówi Adam Jonas, analityk z Morgan Stanley.

Nowoczesne samochody nie tylko pozwalają  na bieżąco śledzić, czy pojazd przekracza prędkość, ale np. umożliwiają dowiedzenie się, czy w pojeździe znajduje się dziecko. Chcieliby to wykorzystać np. reklamodawcy. Z umieszczonych wewnątrz pojazdu czujników dowiedzą się bowiem, że samochód porusza się od kilku godzin. Mogliby więc przekazać kierowcy informację, że za chwilę będzie mijał McDonald's, a dziecko jest prawdopodobnie głodne.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Raczej poradników jak wyłaczyć nadajnik wifi - podobnie jak po wprowadzeniu obowiązkowych (bo nie ma innych) kart zbliżeniowych. Jedno ciachnięcie w odpowiednim miejscu i problem rozwiązany :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...