Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Superkomar dzięki antybiotykom

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wiadomo, antybiotyki niszczą jelitową florę bakteryjną. Jak się okazuje, to samo dotyczy przewodu pokarmowego komarów. Najnowsze badania pokazują, że jeśli komar pożywi się na człowieku, w którego krwi znajdują się antybiotyki, to substancje te mogą zabić bakterie w przewodzie pokarmowym komara, a przez to zwierzę z większym prawdopodobieństwem może stać się nosicielem zarodźca malarii i zacząć zarażać nim ludzi.

Naukowcy karmili komary krwią dzieci zarażonych zarodźcem. Następnie do części próbek dodali koktajl z penicyliny i streptomycyny, a do innych wprowadzili roztwór kontrolny. Okazało się, że te komary, które piły krew z antybiotykami częściej stawały się nosicielami zarodźca. Jednocześnie zauważono, że prawdopodobnie czerpią korzyści z antybiotyków – żyły dłużej i miały więcej młodych. Innymi słowy, najbardziej rozpowszechnione antybiotyki powodują, że komary znacznie skuteczniej rozprzestrzeniają malarię.

Na szczęście nie wszystkie antybiotyki działają w ten sposób. Doksycyklina pomaga zapobiegać zarażeniu zarodźcem. Różne antybiotyki mają różne działanie. To oznacza, że mogą mieć odmienny efekt od tego, który uzyskaliśmy podczas naszych badań - mówi autor badań, George Christophides z Imperial College London. Badania prowadzone przez jego zespół są niezwykle istotne w odniesieniu do osób zarażonych malarią, a cierpiących jednocześnie na HIV czy gruźlicę. Choroby te wiążą się bowiem w wielomiesięcznym przyjmowaniem antybiotyków, a jednocześnie w krajach, w których malaria występuje endemicznie, jest wielu chorych na obie wspomniane przypadłości. Zatem, jeśli ci ludzie biorą antybiotyki, musimy wiedzieć, jaki ma to wpływ na rozprzestrzenianie się malarii - mówi Christophides.

Uczeni z ICL rozpoczęli właśnie badania mające na celu upewnienie się, że antybiotyki pomagające chorym na HIV i gruźlicę nie powoduą pojawienia się „malarycznych superkomarów”.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...