Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Najstarsze narzędzie w Turcji

Rekomendowane odpowiedzi

Jak dowiadujemy się z Quaternary Science Reviews, na terenie Turcji znaleziono najstarsze z odkrytych tam dotychczas narzędzi. Ich obecność dowodzi, że przedstawiciele Homo przeszli z Azji do Europy już około 1,2 miliona lat temu, czyli wcześniej niż dotychczas sądzono. Wspomniane narzędzie znaleziono w osadach rzeki Gediz w zachodniej Turcji. Naukowcy z Wielkiej Brytanii, Turcji i Holandii ocenili wiek osadów, w których znaleziono narzędzie i stwierdzili, że mają do czynienia z najstarszym znalezionym na terenie Turcji wytworem rąk przedstawicieli gatunku Homo. Odkrycie to jest kluczowym elementem pozwalającym na określenie czasu i drogi rozprzestrzeniania się wczesnych ludzi po Europie. Nasze badania sugerują, że ten fragment jest najstarszym dokładnie datowym artefaktem z Turcji. Przed ponad milionem lat wczesny hominid upuścił narzędzie, które wpadło do rzeki - mówi profesor Danielle Schreve z Royal Holloway. Szczegółowe badania wykazały, że przedstawiciele Homo byli obecni w regionie pomiędzy 1,24 a 1,17 miliona lat temu.

Badałam osady rzeczne i moją uwagę przyciągnął różowawy kamień. Gdy do odwróciłam, by lepiej się mu przyjrzeć, natychmiast zauważyłam ślady obróbki ludzką ręką - mówi profesor Schreve.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...