Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Kolejna egzoplaneta Keplera

Rekomendowane odpowiedzi

Teleskop Keplera odkrył pierwszą pozasłoneczną planetę w ramach misji K2. Przypomnijmy, że w maju ubiegłego roku Teleskop uległ poważnej awarii, która postawiła pod znakiem zapytania jego dalszą pracę. Po wielu miesiącach narad, zebraniu propozycji od specjalistów z całego świata, zdecydowano, że Kepler będzie nadal pracował, ale w nieco inny sposób. W maju bieżącego roku oficjalnie przedłużono misję teleskopu o kolejne dwa lata.

Dzięki innowacyjnym pomysłom i ciężkiej pracy zespołów z NASA i Bell Aerospace Kepler może dokonywać wstępnych odkryć kandydatów na planety, które będą w przyszłości badane przez Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba, który przeanalizuje ich atmosferę i będzie szukał śladów życia - mówi Paul Hertz z NASA.

Nową egzoplanetę w danych z misji K2 zauważył Andrew Banderburg, student z Harvard-Smithsonian Center for Asrophysics. Odkrycie potwierdzono za pośrednictwem spektrografu HARPS-North an Wyspach Kanaryjskich.

Planeta HIP 116454b ma średnicę dwukrotnie większą od Ziemi i okrąża swoją gwiazdę macierzystą w ciągu dziewięciu ziemskich dni. Gwiazda ta znajduje się w gwiazdozbiorze Ryb w odległości 180 lat świetlnych od Ziemi, jest mniejsza i chłodniejsza od Słońca.

Od czasu oficjalnego rozpoczęcia misji K2 Kepler obserwował ponad 35 000 gwiazd, zauważył też kilkanaście obiektów, które mogą być planetami.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzięki innowacyjnym pomysłom i ciężkiej pracy zespołów z NASA i Bell Aerospace Kepler może dokonywać wstępnych odkryć kandydatów na planety, które będą w przyszłości badane przez Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba

To mi się podoba, i to właśnie polecam potencjalnym "aplikatorom" jakichkolwiek grantów naukowych. Innowacyjność może przecież dotyczyć innych wymiarów, chociaż ja, mizerny ludek, pewnie zająknąłbym się o ratowaniu misji… Uczyć cza siem przez całe życie. ;)

 

Nową egzoplanetę w danych z misji K2 zauważył Andrew Banderburg, student z Harvard-Smithsonian Center for Asrophysics.

No a któż tam jeszcze siedzi oprócz studentów? ;)

 

Edit: poprawiłem literówkę: "Na" na "No" (precyzja to PODSTAWA).

 

Edit2: czasem mam jednak wątpliwości, skąd przy szybkim pisaniu biorą się takie literówki? W końcu "a" od "o" dzieli tak wiele, jak nie przymierzając kosmos. ;)

Edytowane przez Astroboy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...