Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Cukrowa otoczka eliminuje toksyczność leku przeciwnowotworowego

Rekomendowane odpowiedzi

Cukrowa mikrokapsułka eliminuje toksyczność leku przeciwnowotworowego - kwasu 3-bromopirogronowego (3BrPA). W badaniach na myszach, którym wszczepiono ludzkie komórki raka trzustki, enkapsulowany lek zahamował rozwój guza bez efektów toksycznych (utraty wagi, hipotermii czy wstrząsu hipoglikemicznego).

Opracowaliśmy 3BrPA, by obrać na cel cechę charakterystyczną komórek nowotworowych, a mianowicie ich zwiększoną, w porównaniu do zdrowych komórek, zależność od glukozy. [Niestety], nieenkapsulowany lek jest toksyczny dla zdrowych tkanek [...] - podkreśla dr Jean-Francois Geschwind z Wydziału Radiologii Interwencyjnej Szkoły Medycznej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

Podczas eksperymentów Amerykanie wykorzystali kapsułkę z cyklodekstryny (polimeru zbudowanego z jednostek glukozy). W ten sposób 3BrPA nie ulegał wczesnemu rozpadowi, a zdrowe tkanki były chronione przed toksycznym wpływem leku.

Geschwind i inni naukowcy z Hopkinsa przez ponad 10 lat prowadzili badania, mając na względzie fakt, że eksperymentalny lek blokuje kluczowy szlak metaboliczny komórek nowotworowych. Jak wyjaśnia doktor, ważną cechą komórek nowotworowych jest metabolizm oparty na glikolizie, a nie na fosforylacji oksydacyjnej (tzw. efekt Warburga). 3BrPA przerywa proces metabolizowania glukozy bezpośrednio do kwasu L-mlekowego, hamując enzym dehydrogenazę 3-fosforanogliceroaldehydową. Niestety, badania na modelu zwierzęcym wykazały, że w wolnym, nieekapsulowanym stanie lek jest bardzo toksyczny.

W ramach najnowszego studium u myszy leczonych mikroenkapsulowanym 3BrPA opisywano minimalny bądź zerowy wzrost guza. Dla porównania, u gryzoni leczonych tradycyjnie gemcytabiną sygnał aktywności guza nasilił się 60-krotnie. U zwierząt, którym podawano nieekapsulowany 3BrPA, aktywność guza zwiększyła się aż 140-krotnie.

Codzienne zastrzyki z nieenkaspulowanego 3BrPA były bardzo toksyczne dla myszy, ponieważ 28-dniową terapię przeżyło tylko 28% z nich. Wszystkie zwierzęta otrzymujące enkapsulowany lek dożyły końca studium.

Wg Geschwinda, wysoce obiecujące wyniki sprawiają, że enkapsulowany 3BrPA jest świetnym kandydatem do testów klinicznych, zwłaszcza z udziałem pacjentów z gruczolakorakiem przewodowym trzustki. W badaniach na modelu mysim enkapsulowany 3BrPA ograniczał metastazę komórek raka trzustki.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

 

 

W imieniu niżej podpisanych chciałbym odpowiedzieć na artykuł Pani Anny Błońskiej „Cukrowa mikrokapsułka eliminuje toksyczność leku przeciwnowotworowego kwasu 3-bromopirogronowego (3BrPA)” staropolskim przysłowiem „nie wszystko złoto co się świeci”. W zimie 1999 roku Jean-Francois Geschwind jako „research science student” przybył do laboratorium Prof. P. Pedersena w Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa. Jak mówi Profesor, którego znam osobiście i cytuję dosłownie jego słowa przetłumaczone z j. angielskiego (Travis Christofferson, 2014, str.107 (2) „przyjęcie Geschwinda do laboratorium było największym błędem w mojej karierze”, a była to imponująca kariera naukowa ponieważ Profesor P. Pedersen, długoletni pracownik Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore, jako były uczeń prof. A.Lehningera jest wybitnym specjalistą w zakresie bioenergetyki komórek nowotworowych (ponad 250 publikacji).

Myli się dr J. F. Geschwind i prawdopodobnie robi to celowo informując, że 3-BrPA w wolnym nieekapsulowanym stanie jest lekiem bardzo toksycznym. Prawdopodobnie taka informacja ma na celu dewaluację kilku patentów amerykańskich (właścicielem jest dr Young H. Ko) i jednego polskiego oraz podważenie wiarygodności wyników długoletnich badań prowadzonych jak napisano w artykule przez„tych innych naukowców” dr Young H. Ko i prof. P. Pedersena w Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Baltimore (1). Oczywiście, że toksyczność leku wykazana na modelu zwierzęcym to kwestia czystości związku(obowiązuje formuła „human grade” i 100% czystości), umiejętności prawidłowego przygotowania roztworów o odpowiednim składzie i formule (skład i właściwe pH) oraz stosownego stężenia 3-BrPA,którego dr Geschwind w swoim artykule nie podaje. Należy pamiętać, że każdy nawet najlepszy lek stosowany w wysokich stężeniach jest toksyczny i szkodliwy ze względu na skutki uboczne, o czym informują ulotki. Wyniki doświadczeń, które przeprowadził dr Geschwind na zwierzętach i hodowlach komórkowych in vitro z udziałem 3-BrPA są sprzeczne z wynikami uzyskanymi przez dr Young H. Ko i prof.P.Pedersena http:/www.dayspringcancerclinic.com. I tak 3-BrPA w odpowiednim stężeniu i przy właściwie dobranej formule roztworu jest nietoksyczny dla zwierząt (myszy, szczury, króliki) i ludzi ale skutecznie niszczy nowotwory wykrywane przy pomocy aparatu PET wykazujące tzw. efekt Warburga. Warto podkreślić, że obecnie w kilku miejscach na świecie, między innymi w Dayspring Cancer Clinic w Arizonie http:/www.dayspringcancerclinic.com i w kilku państwach Ameryki Łacińskiej aktualnie prowadzone są próby kliniczne skutecznego leczenia różnego rodzaju nowotworów przy pomocy 3-BrPA. W związku z prognozowaną na najbliższe lata „epidemią chorób nowotworowych” należy mieć nadzieję, że ten stosunkowo tani i skuteczny lek przeciwnowotworowy oraz przeciwgrzybiczy przejdzie pomyślnie testy kliniczne (mam nadzieję, że w najbliższym czasie również w Polsce) i jak najszybciej znajdzie się na półce w każdej aptece, bez względu na bariery biurokratyczne. Historia prawdziwa badań prowadzonych w Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa nad 3-BrPA i metabolizmem komórek nowotworowych oraz wiele innych zagadnień dotyczących przyczyn powstawania nowotworów i ich leczenia są w przystępny i bardzo interesujący sposób opisane w książce pt. „TRIPPING OVER THE TRUTH, The MetabolicTheory of Cancer”(2).

 

(1). Young H. Ko i wsp. Advanced cancers: eradication in all cases using 3-bromopyruvate therapy to deplete ATP. Biochemical and Biophysical Research Communication 324 (2004) 269-275.

(2). Travis Christofferson, “TRIPPING OVER THE TRUTH, The metabolic theory of cancer”.(2014), p.272, ISBN: 1500600318; ISBN: 13: 978150060030. Library of Congress Control Number: 2014913140.

       CreateSpace Independent Publishing Platform, North Charleston, South Carolina.

 

Stanisław Ułaszewski

z upoważnienia również w imieniu

Young H. Ko (USA)

P. Pedersen (USA)

A. Goffeau (Belgia)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...