Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Niski indeks glikemiczny nie wpływa na czynniki ryzyka cukrzycy i choroby sercowo-naczyniowej

Rekomendowane odpowiedzi

Niski indeks glikemiczny (IG) nie zwiększa wrażliwości na insulinę ani nie zmniejsza wpływu czynników ryzyka choroby sercowo-naczyniowej.

Wyniki studium były zaskakujące. Dywagowaliśmy, że zwłaszcza przy wysokowęglowodanowej diecie niski indeks glikemiczny zapewni umiarkowaną, ale nadal potencjalnie istotną poprawę w zakresie insulinowrażliwości oraz czynników ryzyka choroby sercowo-naczyniowej. [Tymczasem okazało się, że] posługiwanie się IG do wybierania konkretnych pokarmów nie prowadzi do poprawy cholesterolów LDL i HDL, trójglicerydów, ciśnienia krwi oraz insulinowrażliwości - podkreśla dr Frank M. Sacks z Brigham and Women's Hospital (BWH).

Stu sześćdziesięciu trzem osobom z nadwagą i podwyższonym ciśnieniem skurczowym (120-159 mm Hg) przez 5 tygodni podawano jedną z czterech diet (obejmowały one wszystkie posiłki, przekąski i napoje). Ponieważ przeprowadzano badanie w układzie naprzemiennym, podczas analizy wyników uwzględniono ludzi, którzy przeszli co najmniej 2 diety.

Amerykański zespół zastosował 4 interwencje: 1) wysokowęglowodanową dietę (gdzie węglowodany zapewniały 58% energii) z wysokim IG (65%), 2) wysokowęglowodanową dietę z niskim IG (40%), 3) niskowęglowodanową (40%) dietę z wysokim IG oraz 4) niskowęglowodanową dietę z niskim IG.

Wyjściowymi dietami, w których manipulowano IG, były wzorce żywieniowe ustalone podczas badań nad DASH (od ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension), czyli dietą do zapobiegania i kontroli nadciśnienia, oraz bazującą raczej na białku i tłuszczach nienasyconych OmniHeart (Optimal Macronutrient Intake To Prevent Heart Disease).

Naukowcy oceniali 5 wskaźników: wrażliwość na insulinę, poziomy cholesterolu LDL i HDL, trójglicerydów oraz skurczowe ciśnienie krwi. Wpływ indeksu glikemicznego porównywano dla wysokiej i niskiej całkowitej zawartości węglowodanów.

Zauważyliśmy, że zdrowa dieta z produktami węglowodanowymi z niskim IG wcale nie poprawiała insulinowrażliwości, poziomów LDL i HDL czy ciśnienia skurczowego.

W ramach przyszłych badań naukowcy sprawdzą m.in., czy niski IG pomaga w długoterminowej utarcie wagi.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...