Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Więcej pieniędzy dla NASA

Recommended Posts

Amerykańska Izba Reprezentantów przegłosowała poprawki budżetowe, w ramach których NASA otrzyma w przyszłym roku aż o 2% więcej pieniędzy niż w roku 2014. Przyszłoroczny budżet Agencji będzie wynosił 18 miliardów USD, czyli o 364 miliony dolarów więcej niż w roku bieżącym. Sama Agencja wnioskowała o 17,5 miliarda USD.

Na większym budżecie najwięcej zyska wydział zajmujący się badaniem innych planet, który otrzyma 160 milionów dolarów więcej. Prawodawcy zdecydowali, że co najmniej 100 milionów dolarów ma zostać przeznaczonych na badanie księżyca Europa za pomocą robotów. Ten księżyc Jowisza niezwykle interesuje naukowców, gdyż pod jego lodową pokrywą może kryć się życie.

Obecnie priorytetem NASA jest przyszła misja na Marsa, w ramach której na Ziemię mają powrócić próbki gruntu z Czerwonej Planety.

Kolejnym beneficjentem zwiększenia budżetu jest wydział astrofizyczny, który otrzymał o 70 milionów USD więcej. Pozwoli to na wydłużenie misji Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy (SOFIA). SOFIA to podczerwony teleskop zamontowany na pokładzie Boeinga 747. Samolot lata w stratosferze, dzięki czemu teleskop ma dobry niezakłócony widok. Koszty funkcjonowania SOFIA są znacznie niższe od kosztów obsługi teleskopu kosmicznego. Program jest jednak droższy od wielu innych, w związku z czym obawiano się, że trzeba będzie go zakończyć. Nowe środki pozwolą na kontynuację badań.

NASA otrzymała też całość z 645 milionów dolarów o jakie wnioskowała w związku z budową Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba. Pełne finansowanie otrzymał też program załogowych lotów kosmicznych, zarówno w ramach projektu Orion jak i przy pomocy firm prywatnych.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yes, yes, yes!!! Oczywiście nie o to chodzi, by NASA zatrudniła Marcinkiewicza… ;)

 

 

 

Ten księżyc Jowisza niezwykle interesuje naukowców, gdyż pod jego lodową pokrywą może kryć się życie.

Pieniążki z pewnością pozwolą na opracowanie projektu odpowiedniego wiertła. Następny budżet będzie większy, bo będą potrzebne pieniążki na weryfikację projektu. Kolejny, który pochłonie większe środki, zajmie się projektem pojazdu, który zweryfikowane wstępnie wiertło dostarczy na miejsce… Założę się, że przed rokiem 2089 chłopcy dadzą radę. ;)

 

 

 

Obecnie priorytetem NASA jest przyszła misja na Marsa, w ramach której na Ziemię mają powrócić próbki gruntu z Czerwonej Planety.

Gonimy Japończyków? ;)

 

 

 

Kolejnym beneficjentem zwiększenia budżetu jest wydział astrofizyczny

Tu nie widziałbym problemu. Nawet bardziej wsparłbym bidulków.

 

 

 

NASA otrzymała też całość z 645 milionów dolarów o jakie wnioskowała w związku z budową Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba.

Uff! Całe szczęście. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...