Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Potencjał przeciwutleniający produktów spożywczych jest 10 razy wyższy niż sądzono

Rekomendowane odpowiedzi

Przeciwutleniająca (przeciwrodnikowa) aktywność soków cytrusowych i innych produktów spożywczych jest niedoszacowana. Wartości wskazywane przez metodę opracowaną przez naukowców z Uniwersytetu w Grenadzie są 10 razy wyższe niż te generowane przez dotychczasowe techniki analityczne.

Obecnie w laboratorium symuluje się trawienie w przewodzie pokarmowym. Pod uwagę bierze się potencjał przeciwutleniający substancji, które mogą zostać wchłonięte w jelicie cienkim (ciekłej frakcji tego, co jemy). Problem polega na tym, że przez założenie, że nie ma ona wpływu, nie mierzy się aktywności antyoksydacyjnej frakcji stałej (włókien). [Należy jednak pamiętać, że] ta nierozpuszczalna frakcja dociera do jelita grubego, gdzie mikroflora może przeprowadzić fermentację i wyekstrahować więcej przeciwutleniaczy. To właśnie jesteśmy w stanie ocenić za pomocą naszej nowej metodologii - podkreśla prof. José Ángel Rufián Henares.

Hiszpanie ochrzcili technikę "globalną odpowiedzią przeciwutleniającą" (ang. global antioxidant response, GAR). Jak można przeczytać na łamach pisma Food Chemistry, ocenia się różne parametry fizyczne i chemiczne, np. kolor i fluorescencję.

Technikę zastosowano w odniesieniu do komercyjnych i naturalnych soków pomarańczowych, mandarynkowych, cytrynowych i grejpfrutowych. Okazało się, że w przypadku soku pomarańczowego potencjał antyoksydacyjny wzrósł z 2,3 mmol Trolox/L napoju (tyle odnotowano za pomocą tradycyjnej techniki) do 23 mmol Trolox/L (takie było wskazanie GAR).

Aktywność przeciwutleniająca jest 10-krotnie wyższa, niż wszyscy dotąd myśleli. Dotyczy to nie tylko soków, ale i wszystkich innych produktów badanych za pomocą tej metodologii.

Bazując na GAR, Hiszpanie stworzyli model matematyczny, który pozwala klasyfikować soki wg warunków naturalnych i przechowywania. W ten sposób można się upewnić, że wykorzystano właściwy materiał surowy oraz metody sterylizacji czy pasteryzacji.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...