Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Hibernujące susły rozbudowują mięśnie bez ćwiczeń

Recommended Posts

Jakim cudem po długim okresie hibernacji zwierzęta bez większych problemów rzucają się w wiosenny wir życia? Pewną wskazówką mogą być zjawiska zachodzące u susłów lamparcich (Ictidomys tridecemlineatus). Naukowcy zauważyli bowiem, że późną zimą ich organizmy zaczynają budować nowe mięśnieTrudno było w to uwierzyć - przyznaje autorka badań Allyson Hindle (kiedyś z Uniwersytetu Kolorado, teraz z Massachusetts General Hospital).

Zespół Hindle badał 6 susłów. Dziesięć razy w roku zwierzęta ważono i wykonywano im rezonans całego ciała. W okresie hibernacji waga stale spadała (zwierzęta zużywały zapasy tłuszczu); do jej końca susły straciły ponad 40% masy ciała.

Na podstawie skanów tylnych kończyn Amerykanie wyliczyli objętość mięśni. Stwierdzili, że spadała ona od momentu rozpoczęcia hibernacji, osiągając najniższy poziom w początkach lutego. Paradoksalnie, mimo dalszej hibernacji i spadku wagi aż do początku kwietnia, po lutym średnia objętość mięśni rosła. Stosunek objętości mięśni do wagi ciała był stały w okresie zimowej atrofii (od października do lutego), ale od lutego do maja wzrósł aż o 70%.

W ramach innego studium na różnych etapach hibernacji pobierano próbki kilku mięśni z kończyn przednich i tylnych. Także tutaj stwierdzono, że pod koniec zimy mięśnie zaczynały się rozrastać, choć same susły nadal chudły.

Dzięki 3-krotnemu zastosowaniu markerów molekularnych biolodzy zauważyli, że o ile wczesną zimą synteza białek mięśni szkieletowych była w porównaniu do lata o 66% niższa, o tyle późną zimą już nie obserwowano tego zjawiska.

Hindle zaznacza, że w przyszłości chciałaby odpowiedzieć na pytanie o zasoby do odbudowania mięśni. Czy niektóre [inne] tkanki są eksploatowane, by pomóc mięśniom uruchomić się na wiosnę?


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...