Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
Staruch

Matematyczne zagadki. na początek Mały Książe

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Jak japońce na to wpadli?

 

Może ryżu nie było i nudziło im się z tymi pałeczkami…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak japońce na to wpadli?

 

Przecież to niczym się nie różni do liczenia w słupku, taki sam poziom trudności, a jednak "wpadliśmy" na to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Droga rośnie z prędkością 100(pi)m/s, a 'Wielki Żebrak' płaszczy się z prędkością 1m/s. Zatem okrąży on ową planetę na Św. Dygdy, czyli nigdy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Iwg

Gratuluję odpowiedzi na 11 stron od momentu opublikowania zagadki. Nie zwróciłeś nawet uwagi na to, że jest ona już przez nas rozwiązana, więc mógłbyś się chociaż odnieść do naszych obliczeń aby udowodnić, że są błędne. Nam wyszło, że w końcu obejdzie planetę. Kwestia tego, że wszechświat nie istnieje jeszcze dostatecznie długo by mógł tego dokonać licząc w realnym tempie marszu 1m/s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

Może by tak rogiem Gabriela ożywić ten wątek? Chyba warto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i tak. To ciekawe że mogę wlać farbę do środka i cały róg od wewnątrz będzie pomalowany, a nie starczy mi farby żeby go pomalować. Inna sprawa że pewnym momencie farba nie przeciśnie się dalej bo będzie za wąski lejek.

Skąd wiesz o rogu Gabriela? To jest ciekawsze pytanie.

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:D A weźmy teraz taką trąbę, z jednej strony srogą okrutnie, tak z kilometr średnicy, a z drugiej niech ona może się wydłużać, nie do nieskończoności, ale porządnie... i wystrzelmy to dziadostwo gdzieś w najdoskonalszą próżnię... Rzecz oczywista nie podejmuję się przewidywań, co tam w środku będzie się działo, ale może być ciekawie :D

 

Edycja: 

A może jednak coś obstawię: że będzie toto próbowało wpadać w jakieś rezonanse. Hmm.

Edytowane przez ex nihilo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

:D Coś przeczuwam, że róg wykładniczy "zabrzmiałby" jednak lepiej. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

A może jednak coś obstawię

Ja obstawiam zgniecenie przez efekt Casisimira. Może i trąba duża, ale dmuchnąć w nią się nie da :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

Ma ktoś pomysł na ożywienie tego wątku? Sądzę, że warto (nawet bardzo :)).

Obawiam się, że wrzucę coś zbyt trywialnego albo nazbyt hermetycznego. Przyszła mi na myśl przykładowo kwestia rozwiązywania pewnych równań w czasach, gdy komputerów jeszcze nie było. ;)

https://pl.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3wnanie_Keplera

http://apollo.astro.amu.edu.pl/PAD/index.php?n=Dybol.RownanieKeplera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

Czy dowolna krzywa zamknięta zawiera w sobie wierzchołki kwadratu?

Zacznijmy od czegoś prostszego. Obwód każdego trójkąta posiada jedynie cztery punkty będące wierzchołkami pewnego kwadratu. Weźmy trójkąt pitagorejski 3:4:5. Jak wyznaczyć wierzchołki owego kwadratu?


Ed. Przekłamałem. Każdy zapewne widzi już dwa rozwiązania (nawet zobaczyłem i ja :)):

If C is an obtuse triangle then it admits exactly one inscribed square; right triangles admit exactly two, and acute triangles admit exactly three.

https://en.wikipedia.org/wiki/Inscribed_square_problem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

Dobry obraz wart tysiące słów? Niech będzie:

http://192.166.218.70/png/rysunek81023.png

http://www.matematykazpasja.pl/wp-content/uploads/2015/07/Tr%C3%B3jk%C4%85t-o-k%C4%85cie-30.jpg

(wcale nie zakładamy, oczywiście 30 stopni ;)).

 

Jeszcze mi się nie chciało, ale sądzę, że pisanie programu nie jest konieczne. Wystarczy kartka, ołówek i dobre winko z Talesem (gdyby wpadł Pitagoras, to podejrzewam, że można go wyprosić z imprezy ;)).


Ed. W tentegowaniu może pomóc całkiem sympatyczny kawałek o tytule całkowicie adekwatnym, czyli Trójkąty i Kwadraty:

https://www.youtube.com/watch?v=Wg4A_d9F7xk

 

Ed2. Wilk. Zrobiłem zwyczajowo, czyli wkleiłem LINK, a tu proszę, osadzony. Jakaś zmiana?

Edytowane przez Astro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Youtube ma dwa rodzaje linków w zależności skąd ten link bierzemy.

www.youtube.com/coś tam
i
https://youtu.be/coś tam

Ten pierwszy daje osadzone wideo. Ten drugi tylko link. (wszystko zależy oczywiście od miejsca prezentacji.

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

No wiem to doskonale. Chodziło mi zwyczajnie o domyślny tag url (dziewiąta ikona paska edytora :)), co tu jakoś nie zadziałało…

Wrócę jednak do sedna:

 

 

Jak wyznaczyć wierzchołki owego kwadratu?

Czyżby zbyt trywialna zagadka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czyżby zbyt trywialna zagadka?

Wręcz przeciwnie. Trwają prace nad rozwiązaniem analitycznym: trzy proste y = mix +bi gdzie m1!=m2!=m3 ; trywialne fakty: wiadomo że jeden bok będzie leżał na jednej z prostych.  Drugi, równoległy będzie leżał na prostej o tym samym współczynniku, odległości między punktami równe, bo kwadrat.

Mam tylko jedną wątpliwość: na jednym kwadracie można narysować wiele trójkątów - powinien się pojawić zbiór rozwiązań? Nie sięgnąłem jeszcze po krtkę i owółek, więc to tylko takie idiosynkrazje Rorschacha ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro
na jednym kwadracie można narysować wiele trójkątów

 

Zgoda, ale tu właśnie ustaliliśmy sobie trójkąt prostokątny o bokach 3, 4 i 5, a pytamy się o kwadrat (dla ułatwienia długość boku niech będzie szukaną).

Edytowane przez Astro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Astro bardziej problemu z kwadratem zastanawia że przytoczyłeś Dawida i nie czepiłeś się treści słów piosenki. :P Praktycznie w każdym zdaniu sprzeczności z logiką / rzeczywistoscią :)

 

1 "Stoję na drodze, nie widzi mnie tu nikt" - przy drodze to bym jeszcze zrozumiał na drodze to brzmi jak błaganie o bycie dostrzeżonym. Aby więc zdanie miało sens logiczny umysł podsuwa widok rozległych terenów i pustkowia..


2 "Po lewej stronie leży samotny kij" - po lewej stronie, zależy oczywiście na jakiej części pasa stoi Dawid, ale raczej stoi na drodze z ruchem lewo stronnym kij ma w zasięgu ręki, by go ewentualnie roztrzaskać na samochodzie jadącym z jego prawej strony. Wątpliwe by podmiot liryczny miał szczególne zdolności Matrix Reloaded - Car Stop https://www.youtube.com/watch?v=wSPAPeO17Zk łamania prawa zachowania pędu itp. Tym niemniej zdradza tą obserwacją kija(dlaczego właśnie kija) poczucie zagrożenia lub potrzebę np. rozpalenia ogniska?

 

3 "Podnoszę głowę, nade mną rzędy chmur"  - na ten temat nie mam wiedzy ale rzędy chmur zawężają pulę możliwych nazw, co więksi znawcy mogli by rozpoznać czy ma się na deszcz czy będzie pogodnie.. Biorąc pod uwagę podświadomą ocenę ryzyka przez głównego bohatera zanosi się na deszcz..

 

4 "Słońce horyzont na sznurku ciągnie w dół" - ukłon w strone schizofreników wyznających płaskość ziemi?

5 "Wiszę nad ziemią centymetr albo dwa" - każdy dobrze wie że nie ma szans wisieć nad ziemią aż tak nisko, podejrzewam że najniższą możliwą orbitą byłoby kilka kilometrów w doddatku opory powietrza szybko pozbawiły by delikwenta paliwa.. Chyba że chodzi o buty i grubość podeszwy? Co autor miał na myśli?

 

6 "Zazdrość i nienawiść jak mrówki błądzą wśród traw" - mrówki giganty? Widywałem mrówki na źdźbłach traw ale trawa raczej nie jest ich wymarzonym środowiskiem. Poza tym każdy psycholog dobrze wie że zazdrość i nienawiść nie mogą być rodzeństwem, owszem chodzą parami. Ale zazdrość jest zrodzona z podziwu, nienawiść raczej stoi jej w sprzeczności. No chyba że wywołana podświadomą zazdrością w teorii ezoterycznych luster.. 

 

"Zamykam oczy i liczę do trzynastu" - nie dość że liczba pierwsza to jeszcze bardzo popularna, plus dla autora że potrafi liczyć bez używania palców. No chyba że nie nosi butów.. Za mało danych by "mówić jak jest"

 

 "Nim zajdzie słońce tęsknić za tobą będę znów" - jak sądzisz kto jest podmiotem - niewidzialny przyjaciel czy chodzi o samochód? Całkiem logiczne jeśli się stoi na pustkowiu..

"Jak para zmieniam stan" - zdaje się że para już nie zmienia stanu? no chyba że się skrapla? 


"Unoszę się do chmur, spadam kulami gradu
Topnieję u twych stóp" - z cyklu znajdź element który nie pasuje do układanki.. Mam wątpliwości czy grad topnieje u stóp czy w kończowej fazie lotu? Lecąc i parując dodatkowo się ochładza.. którka wypowiedź a ile ciekawostek do roskminy! 

 

"Gwiazdy formują trójkąty i kwadraty" - no i tu przydała by się wiedza z zakresu geologii bo nie jestem pewien czy trójkąty i kwadraty(takimi znakami oznaczane są materiały niebezpieczne) są formowane przez gwiazdy czy na etapie formowania planet (kiedy ciśnienia są mniejsze?) czy 


"Dziś je w kieszeniach będę do ciebie niósł" - czyli przemyt? Breaking bad, trójkąty i kwadraty.. nie obłe kształty a raczej kryształy, w kieszeniach metaamfetamina?

BBR-4-480x270.png

 

Źródło: http://schmoesknow.com/breaking-bad-revisited-pilot/12785/


"Nic nie zatrzyma mnie
Powiedz tylko, że chcesz, będę twój" - każdy ekonomista wie że wszystko ma swoją cenę, jeśli jest za darmo to w gratisie dostajesz reklame..

 

itd. wracając do sedna, omiatając wzrokiem wpis na temat krzywej zamkniętej i kwadratów "w tyle głowy"(dosłownie bo zdaje się że tam powstają obrazy) próbowałem sobie wyobrazić jakiż to problem programistyczny z dziedziny np. tworzenia gier - ładowania map czy coś w ten deseń.. np. nakładania tekstur  kryje za sobą ta z pozoru bezużyteczna łamigłówka... !?

Edytowane przez Stanley
  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

próbowałem sobie wyobrazić jakiż to problem programistyczny z dziedziny np. tworzenia gier - ładowania map czy coś w ten deseń.. np. nakładania tekstur  kryje za sobą ta z pozoru bezużyteczna łamigłówka... !?

 

 

 


The problem was proposed by Otto Toeplitz in 1911 

 

Ja bym raczej odrzucił problemy  programistyczne ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

Słusznie Afordancja. ;)

 

Stanley, ars poetica. Zobacz przykładowo drugi cytat ;)

http://forum.kopalniawiedzy.pl/topic/26733-k%C4%85cik-literacki/?do=findComment&comment=120200

 

Przy okazji – jeśli można – przepraszam, że namolnie wracam do zadania, ale jeśli ktoś zauważy (w pierwszym przypadku), że kwadrat odcina z trójkąta dwa trójkąty podobne, to robi się szkolnie prosta proporcja, równanko szkolnie liniowe ( ;)), a wynik zapewne to coś/7 (taka mała podpowiedź :D).

 

Ed. W drugim przypadku jest niewiele trudniej.

Edytowane przez Astro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...