Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Orion wystartował

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj się nie udało, ale dzisiaj już tak. Przed kilkudziesięcioma sekundami z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Delta IV Heavy z pojazdem Orion. To – jak chwali się NASA – pierwszy krok ludzkości w podróży na Marsa.

Orion to pierwszy w historii pojazd załogowy, zdolny do wyniesienia człowieka poza orbitę Księżyca. Podczas obecnej misji – Exploration Test Flight-1 – na pokładzie Oriona nie ma załogi. To pierwszy testowy lot. W jego ramach Orion oddali się na odległość 5800 kilometrów od Ziemi. Od 40 lat tak daleko nie poleciał żaden pojazd przystosowany do przewożenia ludzi. Orion ma powrócić na Ziemię za około 4,5 godziny.

Po dziesięciu minutach lotu wszystko przebiega idealnie zgodnie z planem.

Orion jest śledzony przez liczne stacje z Ziemi oraz przez satelity. Po 20 minutach lotu wszystko wskazuje na to, że cele testu zostaną osiągnięte bez najmniejszych problemów. Kolejnym bardzo ważnym etapem lotu będzie oddzielenie się ostatniego modułu rakiety nośnej od Oriona. Nastąpi to za około 1,5 godziny.

 


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

The dawn of Orion! 

...a ja jestem ciekawy, czy on to tak na żywo komentował, czy z pewnym opóźnieniem? Byłoby trochę głupio, gdyby "At dawn of American space exploration" Orion eksplodował...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na żywo jechał. Przypomniała mi się puszczana na żywo relacja ze startu jakiejś rosyjskiej rakiety. Przez kilkanaście sekund wielka radość, komentarze o sukcesie, potem wielkie jebut i kolejne sekundy to bluzgi w komenarzach. W napięciu czekałem, czy tak się to nie skończy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Na żywo jechał.

Mariusz, a skąd masz tę pewność? Możesz zdradzić źródło? ;) Z pewnością "na żywo" są takie rzeczy:

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Grid_with_Columbia%27s_Debris_-_GPN-2003-00081.jpg

http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Challenger_explosion.jpg

 

 

 

W napięciu czekałem, czy tak się to nie skończy.

Ciekaw jestem, za jaki scenariusz trzymałeś kciuki. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A bo sobie włączyłem streaming NASA i na bieżąco oglądałem i słuchałem.

A scenariusz.. Nie zdradzę :P ale oba pozwoliłyby na napisanie ciekawej notki i obejrzenie interesującego filmu. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawie kwartalna zwłoka w streamingu NASA faktycznie źle mówi o jej finansowaniu. ;) Gorące pozdrowienia dla Ciebie i Ani. Odzywajcie się częściej, jeśli można, w komentarzach. Myślę, że wyrażam życzenia nie tylko swoje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...