Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Witaminowa ochrona słuchu

Recommended Posts

W modelu mysim jedna z form witaminy B3 - rybozyd nikotynamidu (ang. nicotinamide riboside, NR) - zapobiega utracie słuchu wywołanej hałasem.

Zespół z Weill Cornell Medical College oraz Instytutów Gladstone'a podawał myszom rybozyd nikotynamidu przed lub po ekspozycji na głośne dźwięki. Stwierdzono, że bez względu na porę podania, NR równie skutecznie zapobiegał uszkodzeniu synaps, nie dopuszczając ani do krótko-, ani długoterminowej utraty słuchu.

Jedną z głównych przeszkód w radzeniu sobie z chorobami ucha wewnętrznego, z utratą słuchu włącznie, jest bardzo ograniczona liczba opcji terapeutycznych. Nasze studium wskazuje unikatowy szlak i potencjalne rozwiązanie farmakoterapeutyczne [...] - podkreśla dr Kevin Brown.

Do badań wybrano właśnie NR, bo jest prekursorem dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego (NAD+), w przypadku którego wcześniej Brown i Samie Jaffrey wykazali, że chroni nerwy ślimaka przed urazem. Ponieważ NAD+ jest niestabilny, wydaje się mało prawdopodobne, by dało się go wykorzystać poza szalką Petriego w żywym organizmie, dlatego uwagę zespołu przyciągnął sam NR.

Dzięki temu, że jeden z autorów badania, dr Anthony Sauve, opracował ostatnio metodę syntetyzowania NR, można było pozyskać ilości rybozydu nikotynamidu, które wystarczały do prowadzenia badań na zwierzętach.

NR szybko dostaje się do komórek i wchłania się po doustnym przyjęciu - podkreśla dr Jaffrey.

Naukowcy zauważyli, że NR i NAD+ zapobiegają utracie słuchu, zwiększając aktywność białka z macierzy mitochondrialnej - sirtuiny 3 (SIRT3).

Amerykanie spekulowali, że za ochronnymi właściwościami NR stoi właśnie wzmożona aktywność SIRT3, więc by przetestować swój pomysł, manipulowali poziomem SIRT3 niezależnie od NR. Okazało się, że usunięcie genu SIRT3 całkowicie znosiło wpływ NR. Badania na myszach ze szczepu wyhodowanego w laboratorium Erica Verdina, które wytwarzały wysokie stężenia SIRT3, wykazały, że nawet bez administrowania NR są one naturalnie odporne na utratę słuchu pod wpływem hałasu.

Poziom SIRT3 spada z wiekiem, co może częściowo wyjaśnić utratę słuchu związaną ze starzeniem. Dodatkowo niektórzy ludzie mają inne wersje genu SIRT3, które skutkują zmniejszoną aktywnością enzymu. Przez to są oni bardziej podatni na utratę słuchu pod wpływem hałasu.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...